Oporność na antybiotyki jest coraz większym problemem, ponieważ potrzeba nowych i skuteczniejszych środków zdolnych do walki z bakteriami. Okazuje się, że badania nad naturalnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi mogą dostarczyć środków, które mogłyby pełnić role antybiotyków.
Na łamach Scientific Reports ukazał się artykuł, który sugeruje, iż średniowieczne metody leczenia oparte na naturalnych środkach przeciwdrobnoustrojowych mogą pomóc w rozwoju współeczesnej medycyny. Aby to sprawdzić, zrekonstruowali liczący co najmniej 1000 lat lek zawierający cebulę, czosnek, wino i sole kwasów żółciowych.
W ten sposób udowodnili, że wspomniany środek ma obiecujące działanie antybakteryjne. Był również niezbyt szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Okazało się, iż tzw. maść na oko Balda efektywnie neutralizuje m.in. Acinetobacter baumanii, Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego), Stenotrophomonas maltophili, Staphylococcus epidermidis oraz Streptococcus piogenes.
Czytaj też: Klocki LEGO w służbie medycyny. Do czego mogą posłużyć lekarzom?
Wszystkie te bakterie można znaleźć w biofilmach, które powodują powszechnie spotykane ludzkie choroby i które to mogą być oporne na antybiotyki. Teraz naukowcy chcą dopracować opisywaną recepturę, aby opracować bezpieczną i skuteczną kurację antybakteryjną.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News