Reklama
aplikuj.pl

Klocki LEGO w służbie medycyny. Do czego mogą posłużyć lekarzom?

Niewielkich rozmiarów klocki przypominające LEGO mogą być używane do leczenia złamanych kości. Byłoby to skuteczniejsze niż przy wykorzystaniu obecnie stosowanych metod.

Zdaniem naukowców, taka technologia mogłaby nawet pomóc w tworzeniu organów służących kiedyś do przeszczepów. Klocki drukowane w 3D mogą być używane do leczenia złamanych kości, pomagając w regeneracji twardej i miękkiej tkanki. Złożone złamania są zazwyczaj usztywniane za pomocą metalowych prętów lub płyt oraz proszków lub past, które działają niczym rusztowania.

W tym przypadku bloki mogą być układane niczym LEGO, co oznacza, że ich konfiguracji są tysiące. Podczas testów na szczurach badacze używali klocków wypełnionych żelem do pobudzania wzrostu kości, co doprowadziło do prawie trzykrotnie większego niż zazwyczaj wzrostu naczyń krwionośnych.

Czytaj też: Wydrukowane w 3D tłoki zapewniły Porsche 911 GT2 RS wzrost mocy

Technologia ta może być wykorzystywana do leczenia kości dotkniętych chorobami nowotworowymi, do zabiegów kręgosłupa oraz do wzmacniania kości szczęki podczas zabiegów dentystycznych. Co istotne, bloki mogą być wykonywane z różnych materiałów, które mogą być następnie wykorzystane do naprawy tkanek miękkich. Naukowcy mają nawet nadzieję, że w przyszłości opisywana metoda znajdzie zastosowanie w wytwarzaniu organów do przeszczepów.

Czytaj też: Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News