Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób szczepionka na koronawirusa chroni ogranizm?

pandemia

Najbardziej prawdopodobnym sposobem na „powrót do normalności” w kontekście pandemii jest pojawienie się skutecznej szczepionki. Jak działa taki środek?

Obecnie powstaje ok. 90 szczepionek, a kilka z nich weszło już w fazę testów na ludziach. Na łamach Nature ukazał się artykuł poświęcony ich działaniu. Niektóre wykorzystują osłabione lub nieaktywne szczepy SARS-CoV-2, co powoduje uruchomienie układu odpornościowego. Jeszcze inne również opierają się na tego typu rozwiązaniach, ale korzystają np. z wirusa odry. Część środków „celuje” w DNA bądź RNA, podczas gdy inne skupiają się na białkach tworzących wirusa.

Na powyższych obrazkach możecie zobaczyć, jak osłabiony lub nieaktywny wirus powoduje natężenie odpowiedzi immunologicznej ludzkiego organizmu. Co najmniej 7 szczepionek opiera się na tym właśnie założeniu. Z kolei 25 kolejnych środków korzysta z innych wirusów. 20 zespołów badawczych postanowiło opracować szczepionki wykorzystujące DNA i RNA. Transportują one informację genetyczną koronawirusa wewnątrz komórek. Ostatni typ szczepionek, oparte na białku wirusa, jest celem badań 28 placówek.

Czytaj też: Koronawirus opóźnił autonomiczne taksówki Forda

Nie wiadomo, który rodzaj okaże się najskuteczniejszy, dlatego opracowanie wielu jednocześnie wydaje się najrozsądniejszą praktyką. Co więcej, badacze są dobrej myśli, bowiem SARS-CoV-2 nie doświadcza poważnych mutacji, dlatego ewentualna szczepionka powinna wystarczyć na dłużej niż np. ta na grypę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News