Reklama
aplikuj.pl

Jak szybko może biec człowiek?

Jak szybko może biec człowiek?

Człowiek nie jest najszybszym stworzeniem na Ziemi, ale i tak może biec dość szybko. Ale dokładnie: jak szybko?

Za najszybszą osobę na naszej planecie uznaje się Usaina Bolta, który na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2008 r. w Pekinie pokonał dystans 100 metrów w 9,58 sekund. To oznacza, że Bolt biegł z prędkością 37,6 km/h, a przez krótki czas osiągnął nawet 44,28 km/h.

Jak biegają sprinterzy?

Jako aktywność fizyczna, bieganie różni się od chodzenia. Podczas biegu, nogi człowieka zginają się, co powoduje skurczanie i rozkurczanie mięśni. Dochodzi do zmian energii potencjalnej i kinetycznej, w miarę jak przesuwa się środek masy w ciele. Uważa się, że jest to spowodowane naprzemiennym uwalnianiem i wchłanianiem energii w mięśniach.

Usain Bolt to najszybszy człowiek na Ziemi

Najszybsi biegacze – elitarni sprinterzy – to tacy, którzy biegną ekonomicznie, czyli zużywają małe ilości energii na jednostkę dystansu. Można się tego nauczyć, ale wiele zależy też od rozmieszczenia włókien mięśniowych, wieku, płci i innych czynników antropometrycznych. Za najszybszych elitarnych biegaczy uważa się młodych mężczyzn.

Na możliwą do osiągnięcia prędkość mają wpływ również zmienne biomechaniczne, wśród których jest sporo kontrowersji. Na szybkość biegu może mieć wpływ krótki czas kontaktu z podłożem, niższa częstotliwość ruchów, większe kąty wykonywane nogami i dłuższe skoki. Najlepsi sprinterzy maksymalizują swoje przyspieszenie i prędkości sprintu poprzez zastosowanie odpowiednich technik biegu.

Czytaj też: Roaming w Wielkiej Brytanii. Rację ma UKE czy operatorzy?
Czytaj też: Skąd się bierze ból głowy?
Czytaj też: Jak działa zegarek kwarcowy?

Jak biegają maratończycy?

Badając prędkość biegu, naukowcy przyglądają się również biegaczom długodystansowym. Mowa o osobach, które startują w wyścigach na dystansach od 5 do 42 km. Najszybsi z tych biegaczy stosują inne techniki niż sprinterzy – wykorzystują dłuższy nacisk stopy na podłoże, a także inną częstotliwość ruchów nóg.

Za najszybszych maratończyków (podobnie jak w przypadku sprinterów) uważa się mężczyzn w wieku od 25 do 29 lat. Osiągają oni średnią prędkość 170-176 metrów na minutę – w oparciu o dane pochodzące z maratonów w Chicago i Nowym Jorku w latach 2012-2016.

Maksymalna prędkość człowieka

Jaka jest górna granica prędkości biegu człowieka? Ludzie w porównaniu ze zwierzętami są wyjątkowo wolni – przecież gepardy mogą rozpędzać się do prędkości ponad 110 km/h. Przy nich nawet wyczyn Usaina Bolta wygląda mało imponująco.

Prędkość biegu człowieka i tak ma się nijak do prędkości osiąganych przez geparda

Niektórzy naukowcy są zdania, że rozwój medycyny i (być może) inżynierii genetycznej może sprawić, że kiedyś sprinterzy będą rozpędzać się do 55-60 km/h. Na tę chwilę to tylko teoria, ale nasze ciała pozwalają na osiągnięcie takich prędkości.