Reklama
aplikuj.pl

Jak działa zegarek kwarcowy?

Jak działa zegarek kwarcowy?

Jak to jest, że zasilany bateryjką zegarek na nadgarstku działa i „wie” która jest godzina? Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam opis tego, jak działa zegarek kwarcowy.

Mówi się, że zegarki kwarcowe kupuje się rozumem, a mechaniczne sercem. Coś w tym jest. Tak samo zresztą, jak w zasadzie, że nie ma złych zegarków, ale są tylko te źle dobrane do człowieka. Sprawdźcie więc, czy model kwarcowy będzie tym modelem idealnym właśnie dla Was.

Czytaj też: Zegarek za 2,2 miliona złotych Twin Turbo Furious inspirowany Bugatti
Czytaj też: Zegarek Garbage zawalczy z elektronicznymi śmieciami
Czytaj też: Warty fortunę zegarek z silnikiem W16 Bugatti

Opowiadamy jak działa zegarek kwarcowy

W zegarkach kwarcowych, które są z nami już od około 60 lat, główną rolę odgrywa ukryty w samej nazwie kryształ kwarcu, podczas gdy samo zjawisko sprowadza się do piezoelektryczności. To dzięki napięciu z baterii wspomniany kryształ wpada w drgania (32768 razy na sekundę), które uważnie śledzi zespół dzielników częstotliwości.

Mechanizm pierwszego ogólnodostępnego zegarka kwarcowego z 1969 roku

Po przeliczeniu ich na impulsy (piętnastokrotnym dzieleniu na połowę), uzyskuje się sygnał dla powtarzalnej nieustannie połowy obrotu silniczka w zegarku. Ten obrót napędza z kolei zespół przekładni, co objawia się wizualnie przesunięciem wskazówki sekundnika o dokładnie jedną pozycję (sekundę) na tarczy.

To zresztą charakterystyczna cecha dla zegarków kwarcowych ze wskazówkami, która sprowadza się do „przeskakującej” z sekundy na sekundę wskazówki. Wewnątrz mechanizmu zegarka kwarcowego znajdziemy więc głównie silnik sterowany impulsami, układ scalony zajmujący się odczytywaniem i konwertowaniem impulsów, kryształ kwarcu, generujący te impulsy, szereg przekładni, odpowiadających za ruch wskazówek i zasilającą to wszystko baterię. 

Warto zaznaczyć, że zegarki kwarcowe choć z tym samym mechanizmem i zasadą działania, występują również w innych wersjach związanych z samym pokładem energii. Są więc mniej popularne kwarcowe modele, w których baterię zastępuje kondensator, czerpiący energię z ruchu nadgarstka, czy nawet takie, gdzie występują panele słoneczne. 

Czytaj też: Zegarek Excalibur Spider Huracan STO, czyli coś do pary z nowym Lamborghini
Czytaj też: Biurkowy zegarek Batmobil, to wyjątkowa replika za ponad 100000 zł
Czytaj też: CZ Smart to wyjątkowy nowy zegarek od Citizen

Zalety i wady zegarków kwarcowych

Decydując się na zegarek kwarcowy możemy zapomnieć o nim na długie miesiące, a i tak nic się z nim nie stanie. To zresztą jego największa zaleta, którą zawdzięcza bazowaniu na baterii, będącej również jego Piętą Achillesową. Zgromadzona w niej energia nie jest bowiem wieczna, więc wyczerpanie baterii zmusza właścicieli albo do odwiedzania zegarmistrza, albo zabawienia się z narzędziami w domu

Zegarki kwarcowe przewyższają swoich mechanicznych odpowiedników również ceną, dostępnością, zaawansowaniem technologicznym w myśl opcjonalnych modułów Bluetooth, cyfrowych wyświetlaczy, czy łączności GPS. Świetnym przykładem takiego połączenia są zegarki G-Shock i to nawet te już ze średniej półki.