Reklama
aplikuj.pl

Jak uchronić ziemniaki przed szkodnikami? Wystarczy papier z bananowych odpadów

Jak uchronić ziemniaki przed szkodnikami, Wystarczy papier z bananowych odpadów

Mątwik ziemniaczany, to jedno z tych szkaradztw, które naprzykrzają się znacznie uprawom ziemniaków, ale wygląda na to, że przed tymi szkodnikami łatwo jest je uchronić. Wystarczy papier z bananowych odpadów, który nie tylko jest skuteczny, ale też biodegradowalny, co jest znacznie lepszą alternatywą względem stosowania drogich i szkodzących naturze pestycydów.

Specjalny papier jest odpowiedzią na pytanie, jak uchronić ziemniaki przed szkodnikami

Za to odkrycie odpowiadają naukowcy z North Carolina State University, którzy w dążeniu do odpowiedzenia na pytanie, jak uchronić ziemniaki przed szkodnikami nazywanymi mianem mątwików ziemniaczanych, przyjrzeli się odpadom powstającym na plantacjach bananów. Zainteresowali się zwłaszcza łodygą, z której zbierane są banany i które są zwykle wyrzucane lub wykorzystywane jako nawóz.

W ramach testów te łodygi bananowców Cavendish zostały zmielone, a następnie powstała papkę rozsmarowano na cienkim arkuszu i pozostawiono do wyschnięcia. Otrzymany w ten sposób „papier bananowy” z ligniny i celulozy pocięto na małe kwadratowe kawałki. Niektóre z nich pozostawiono w niezmienionej postaci, a do innych dodano śladową ilość pestycydu.

Oba rodzaje papieru owinięto następnie wokół sadzonek ziemniaków, które zasadzono na oddzielnych poletkach testowych w Kenii razem z kontrolnymi próbkami. W ciągu dwóch sezonów wegetacyjnych stwierdzono, że rośliny ziemniaka wyrosłe z nasion owiniętych w papier zarówno z dodatkiem, jak i bez pestycydu, praktycznie nie dręczyły mątwiki. Powód?

Czytaj też: Różowe jezioro i zagadka prosto z Australii. Wiadomo, w jakich okolicznościach zabarwia się tamtejsza woda

Prawdopodobnie wynikało to z faktu, że papier adsorbował i zatrzymywał substancje chemiczne wydzielane przez korzenie roślin, które w normalnych warunkach przyciągają mątwiki do korzeni. W przypadku sadzonek chronionych papierem z domieszką śladowej ilości pestycydu ich plony były nawet pięciokrotnie wyższe niż w przypadku roślin uprawianych bez papieru.