Bateria stały się bardzo ważnym źródłem energii, ponieważ wiele różnych urządzeń elektrycznych wykorzystuje takie mobilne źródła. Wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych tego typu rozwiązania stały się jeszcze ważniejszym obiektem zainteresowania. Zgodnie z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatu do 2030 r. będzie używanych 100 milionów samochodów elektrycznych. Paradoksalnie tego typu energia może generować większą emisję węgla niż samochody napędzane paliwami kopalnymi ze względu na zakup surowców, produkcję, użytkowanie i recykling.
Akumulator mają zużywalny charakter i określoną żywotność. Co więc stanie się z tonami zużytych baterii po tym, jak przestaną być przydatne? Według szacunków Financial Times, do 2025 roku na rynku pojawi się 11 milionów ton zużytych baterii litowo-jonowych. Aby chronić nasze środowisko przed zanieczyszczeniami i toksycznymi odpadami, należy z nich korzystać jak najwydajniej.
Pierwszym rozwiązaniem byłaby zasada ponownego użycia, w myśl której baterie do pojazdów elektrycznych w złym stanie mogłyby być wykorzystywane w innych dziedzinach. Mowa tu na przykład o gospodarstwach domowych. Kiedy pojemność akumulatora samochodowego spada poniżej 70-80 procent, nie nadaje się on już do wykorzystania w motoryzacji, ale wciąż jest wystarczająco mocny do wielu innych zastosowań.
Lit jest cennym materiałem. Aby odzyskać jedną tonę litu, około 30 ton baterii należy poddać recyklingowi. Jednakże, aby wydobyć tonę surowego litu z kopalni, trzeba wydobyć około 1375 ton gleby. Ponowne wykorzystanie litu byłoby więc całkiem sensownym rozwiązaniem.
Obecnie stosuje się kilka metod recyklingu akumulatorów, takich jak piroliza, recykling hydrotermalny i bezpośredni recykling fizyczny. Wszystkie mają swoje zalety i wady. Głównym problemem związanym z ponownym wykorzystaniem jest to, że obecnie takie proces jest drogi. W praktyce taniej wychodzi kupić nowy materiał, zamiast poddać ten używany recyklingowi. Ważne są jednak kwestie środowiskowe i to dla nich należy skupić się na wynalezieniu tanich i efektywnych sposobów ponownego wykorzystania różnorakich materiałów.
[Źródło: engineering.com]
Czytaj też: Naukowcy wpadli na pomysł tworzenia baterii w materiale