Naukowcy odkryli niezwykle ciemne ryby, które pochłaniają prawie całe zmierzające w ich kierunku światło. Pozwala im to skutecznie ukrywać się w najgłębszych partiach oceanu.
Naukowcy przypuszczają, że jest to bardziej efektywna metoda niż te stosowane przez inne zwierzęta, a odkrycie może pomóc w rozwijaniu technologii związanych z optyką i kamuflażem. Naukowcy z uniwersytetów Duke i Smithsonian doszli do wniosku, iż przedstawiciele opisywanego gatunku pochłaniają 99,5 procent całego światła, co sprawia, że naprawdę trudno je zauważyć. Co ciekawe, taka zdolność nie dotyczy tylko jednego gatunku, bowiem jak do tej pory wykryto ją u 16 różnych zwierząt.
Wszystkie te ryby znaleziono na głębokościach poniżej 200 m, poza zasięgiem światła słonecznego. Wiele zwierząt przystosowało się do tego środowiska, wytwarzając własne światło, co jest zwane bioluminescencją. Taka technika może być wykorzystywana do zdobywania pożywienia, rozmnażania lub do oświetlania drapieżników bądź ofiar.
Czytaj też: Ryba pozbawiona oczu może pomóc w poszukiwaniu lekarstwa na ludzką chorobę
Aby zrozumieć, jak rybom udaje się tak skutecznie wchłaniać światło, zespół badawczy przeanalizował okazy wyłowione na dużych głębokościach. Naukowcy stwierdzili, że kluczem była melanina, barwnik pochłaniający światło, który w naturalny sposób powoduje również ściemnianie ludzkiej skóry. Ryby te mają bardzo wysoki poziom melaniny w skórze i jest ona ułożona w nietypowy sposób. Komórki zwane melansomami produkuję tę melaninę, a jej ułożenie powoduje, że pochłania większość nadlatującego światła.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News