Reklama
aplikuj.pl

Jak wybrać dobre garnki na kuchenkę indukcyjną? Podpowiadamy

garnki na kuchenkę indukcyjna

Wymiana kuchenki gazowo-elektrycznej na płytę lub kuchenkę indukcyjną oznacza prawdziwą rewolucję w kuchni. Taka decyzja wiąże się z koniecznością wymiany wszystkich garnków! Te, w których gotowaliśmy do tej pory nie nadają się do stosowania na nowej kuchence. Nie pozostaje więc nic innego, jak skompletować nowe wyposażenie kuchni. Jak wybrać garnki na kuchenkę indukcyjną, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Podpowiadamy w tym artykule!

Dlaczego konieczna jest wymiana garnków przy kuchence indukcyjnej?

Decydując się na kuchenkę indukcyjną, zmieniamy zupełnie sposób przygotowywania potraw. Zamiast podgrzewać je na gazie, korzystamy ze zjawiska indukcji. Aby mogło ono zajść, potrzebujemy specjalnych naczyń ferromagnetycznych. Gdy położymy je na na płycie indukcyjnej, powstanie pole magnetyczne, w wyniku czego na dnie i ściankach naczynia wytwarza się ciepło. W ten sposób ogrzewana jest znajdująca się w naczyniu potrawa. Warto zaznaczyć, że ogrzewane jest naczynie, nie sama płyta. Indukcja jest więc bezpiecznym rozwiązaniem – korzystając z niej, nie ryzykujemy przypadkowego oparzenia.

Na rynku znajdziemy wiele naczyń uniwersalnych, które nadają się zarówno do wykorzystania na kuchence innego typu, jak również na płycie indukcyjnej. Jak wybrać odpowiednie garnki?

Co wziąć pod uwagę, wybierając garnki na kuchenkę indukcyjną?

Dobrze zacząć od tego, jakich garnków właściwie potrzebujemy. Często bywa tak, że chociaż gromadzimy przez lata kolejne naczynia, tak naprawdę korzystamy tylko z kilku. Wymieniając je, możemy więc pozbyć się niepotrzebnie zajmujących przestrzeń w kuchni sprzętów.

Niektórzy preferują kupowanie naczyń w zestawie, inni – wolą dobierać garnek po garnku, precyzyjnie do swoich potrzeb. Trzeba jednak pamiętać o tym, że średnica takiego naczynia powinna odpowiadać średnicy pola grzejnego na płycie indukcyjnej lub być od niej mniejsza.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze garnków? Warto wziąć pod uwagę:

  • materiał wykonania;
  • pojemność;
  • wygodne uchwyty;
  • zastosowane powłoki;
  • design dobrze pasujący do wnętrza.

Istotna jest zwłaszcza pierwsza kwestia, czyli to, z czego wykonane są garnki. Będą to głównie naczynia:

  • żeliwne;
  • ze stali nierdzewnej;
  • ze stali emaliowanej.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, istotne dla codziennego użytkowania. Garnki żeliwne są niezwykle trwałe – trzeba pamiętać jednak o odpowiedniej pielęgnacji. Długo utrzymują temperaturę, więc przygotowane danie pozostanie ciepłe przez jakiś czas po ugotowaniu.

Garnki ze stali nierdzewnej cenione są za trwałość, dostępność i wyróżniający się design. Są również lżejsze niż te żeliwne.

Garnki emaliowane są odporne na korozję, a przy tym – kupimy je zwykle za niewielkie pieniądze. Zwykle dostępne są w wielu rozmiarach, a dodatkowo – możemy przechowywać w nich potrawy po ugotowaniu – na przykład w lodówce!

Jak łatwo zauważyć, każdy rodzaj garnków ma swoje mocne strony. Kompletując garnki na kuchenkę indukcyjną, trzeba pamiętać o różnorodności. Oprócz kilku podstawowych pojemności garnków, warto uzupełnić zestaw naczyń o brytfannę oraz odpowiednią patelnię. To na początek dobry punkt wyjścia do przygotowywania ulubionych potraw dla całej rodziny. Z czasem taki zestaw można uzupełniać zgodnie z kulinarnymi preferencjami.

Gdzie szukać odpowiednich naczyń? Garnki w sklepie MediaMarkt do szeroka kategoria – znajdziemy w niej wiele propozycji odpowiednich na indukcję. Możemy postawić na sprzęty od czołowych producentów, na przykład Tefal, Ambition, Zwieger.

Artykuł zewnętrzny, dostarczony przez partnera strony.