Gotowe zestawy komputerowe zazwyczaj są oceniane negatywnie. Nic dziwnego, skoro najczęściej w takim przypadku mówimy o komputerach z supermarketów lub Allegro. Ale jeśli kupimy mądrze i w pewnym miejscu, zakup nie musi wcale wyglądać źle.
Procesor Intel Core! Dysk tysiąc! Grafika GTX!
Zakup komputera w supermarkecie lub na Allegro to niemal zawsze zły wybór. W zasadzie ciężko powiedzieć dlaczego te zestawy wyglądają tak, a nie inaczej. Zazwyczaj większość ceny całego zestawu pochłania jeden komponent. Procesor lub karta graficzna. Reszta… jest. No bo być musi. Najmocniejszy (i najdroższy) komponent będzie się w takim komputerze dusić, a jakakolwiek rozbudowa w przyszłości będzie trudna. Choćby ze względu na zasilacz firmy 450W Super Power czy plomby na obudowie.
Z drugiej strony ciężko jest się dziwić kupującym. W końcu wiele osób kompletnie nie zna się na podzespołach i nie wie, które z nich są dobre, a które złe. Sklep mówi, że dobre – biorę! Przypomina mi to historię mojej ciotki, która poszła do osiedlowego sklepu komputerowego i powiedziała, że chce dobry komputer do 7 tys. złotych. I tak zestaw do bardzo prostego domowego użytku, na którym nikt nie planował nawet uruchamiać wymagających gier, miał w sobie m.in. dwie karty graficzne. No bo miało być dobre i w dużym budżecie.
Zbalansowany komputer nie oznacza wcale najmocniejszych podzespołów
W kwestii komputerów zawsze dobrze sprawdzają się alegorie motoryzacyjne. Bo w końcu silnik z Ferrari włożony do seryjnego Poloneza nie zrobi z niego potwora. Samochód nie wykorzysta nawet połowy jego mocy. Podobnie, gdy wyposażymy go w najdroższe możliwe koła, skrzynię biegów czy dowolny inny komponent. Tak samo wygląda to w przypadku komputera. Jeśli do zestawu za 2000 zł włożymy kartę graficzną za 4000 zł, wzrost wydajności nie będzie tak duży jak być powinien. O ile będzie jakikolwiek i zasilacz nie spali się po pięciu minutach.
Dlatego też podzespoły komputerowe powinny zwyczajnie do siebie pasować. Tak by wzajemnie się wspierały i osiągały możliwie najwyższą wydajność. Nie oznacza to wcale, że muszą to być podzespoły najdroższe. Dam Wam swój przykład. Do niedawna w komputerze z wypasioną grafiką RTX 2070 Super OC używałem dysku HDD. Efekt? Gry może i działały bardzo dobrze, ale na uruchomienie niektórych z nich potrafiłem czekać dobre 2 minuty. Sam system startował w ponad minutę.
Teoria w praktyce w komputerach Actina
Co w tym wszystkim robi Actina? To właśnie jedna z tych firm, które stawiają na odpowiedni balans podzespołów i wspomniane ich wzajemne uzupełnianie się. Ale nie tylko. Komputery składane przez Actinę mocno stawiają na wygląd. Przeszkolone obudowy, wentylatory z podświetleniem RGB oraz odpowiednie ułożenie kabli. Szczególnie to jest bezcenne i wie to każdy, kto bez większego doświadczenia składał zestaw komputerowy i próbował schować wszystkie kabelki tak, żeby nie było ich widać. To wcale nie jest takie proste zadanie.
Zaletą sprzętu Actiny są też ambasadorzy marki. Wśród nich są np. esportowcy z Actina PACT. To oni uczestniczą w procesie kompletowania sprzętu, a następnie sami go testują. Z jednej strony jest to dobra rekomendacja, ponieważ są to profesjonaliści. Z drugiej jest to przydatny element edukacji. Młode osoby chcą korzystać z takiego samego sprzętu jak ich idole z gamingowych streamów. To daje dużą szansę na to, że faktycznie kupią taki sam sprzęt Actiny i nie nabiorą się na komputer z supermarketu. Kupowany na stoisku między warzywami, a chemią gospodarczą.
Polak musi znać się na wszystkim, ale warto dać sobie pomóc przy wyborze komputera
Jako naród zwyczajnie musimy znać się na wszystkim. Tak już mamy i nic na to nie poradzimy. Ale są rzeczy, przy których nie możemy bać się poprosić o pomóc. Jak właśnie w przypadku wyboru komputera. Od jego konfiguracji zależy to, jak będzie działać przez najbliższych (często) kilka lat. Z kolei od jego złożenia będzie zależało to, jak będzie się prezentować. Wspomniane kabelki to jedno, ale pozostaje też kwestia synchronizacji podświetlenia, a to też nie jest taka prosta sprawa.
Oczywiście nie wykluczamy, że jeśli dzisiaj na sprzęcie komputerowym się nie znamy, to tej wiedzy nie nabierzemy. I tu mamy kolejną przewagę komputerów Actina nad tymi z Allegro. Obudowy nie są plombowane, a ich otwarcie nie wiąże się z utratą gwarancji. Możemy zajrzeć do środka, zobaczyć jak to wszystko jest zmontowane, a w razie potrzeby lub chęci wymienić podzespoły na inne. I mamy jeden wydajny sprzęt na naprawdę długi czas.
Wybór odpowiedniego komputera to ważna decyzja, którą warto podejmować mądrze. Jeśli brakuje nam wiedzy w tym zakresie, warto poradzić się ekspertów. Ale faktycznych ekspertów, którzy naprawdę wiedzą, co sprzedają swoim klientom i są w stanie dopasować sprzedawany sprzęt do ich indywidualnych potrzeb.
Materiał powstał we współpracy z firmą Actina.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News