WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Jak wyglądał rynek pracy w IT w 2019 roku?

No Fluff Jobs opublikowało właśnie roczny raport dotyczący zarobków w IT w 2019 roku. Jesteście ciekawi kto zarabiał najwięcej i jakie trendy były obecne w branży?

Wzrost mediany wynagrodzeń w całej branży wyniósł 4%. Mediana płacy wynosi więc 12500 zł brutto bez względu na typ umowy i doświadczenie. Jednakże sama dynamika wzrostu jest już zależna od formy zatrudnienia, stażu czy nawet miejsca zamieszkania. Co ciekawe 70% ofert pracy pochodziło od małych i średnich firm.

Tomasz, CEO No Fluff Jobs, mówi:

Wzrost wynagrodzeń wydaje się mały, bo wynosi ok. 4 proc, ale to znak, że wciąż nie osiągnięto maksimum w wysokości oferowanej płacy. Firmy obecnie najczęściej szukają specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem. W swoich zespołach najchętniej widzieliby midów i seniorów związanych z Backendem, którzy mogą pochwalić się dobrą znajomością Javy. To właśnie do tej grupy skierowane jest co trzecie ogłoszenie w serwisie No Fluff Jobs.

Preferowana forma zatrudnienia to B2B – taka forma była proponowana w 60% ogłoszeń. Jest to wzrost o 10%. Mediana najwyższych zarobków przy takiej formie wyniosła aż 16000 zł na fakturę. Na umowie o pracę było to 13000 zł brutto.

Od lat prawie najwięcej mogą zarabiać osoby znający Javę. Mogą oni liczyć na zarobki równe 15000 zł na fakturę lub 12000 brutto na umowie o pracę. Podobne zarobki osiągnęli programiści .NET. Co ciekawe w minionym roku najwięcej zarabiali specjaliści Big Data, kolejno 17000 zł na fakture lub 14380 zł na etacie.

Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs, komentuje:

Warto pamiętać, że sama znajomość technologii wiodącej już na rynku nie wystarczy. Pracodawcy dużo bardziej cenią sobie specjalistów, którzy np. w przypadku backendu, oprócz Javy znają SQL-a czy Springa i nie są zamknięci na zmiany. Takie wymagania coraz częściej pojawiają się jako niezbędne minimum do wykonywania pracy i ta tendencja będzie jeszcze postępować.

Ponad 50% ofer pracy skierowanych jest do osób ze średnim stażem i doświadczeniem. 37% dotyczy seniorów a zaledwie 12% skierowanych było do juniorów. W tym ostatnim przypadku na każde ogłoszenie aplikowało średnio aż około 40 osób.

Magdalena Gawłowska-Bujok, założycielka i COO No Fluff Jobs, wyjaśnia:

Ofert było mało, bo firmy, jeśli już szukały juniorów, to tych gwarantujących jakość. Na największe zarobki mogli liczyć ci, którzy specjalizują się w Angularze, C++ oraz Node. W przypadku umowy B2B najwyższe stawki oferowane były początkującym programistom ze znajomością Node’a oraz Kotlina.

W 2019 roku największe ośrodki IT były też najlepszymi miejscami do pracy. W dużych miastach oferowano największe stawki. W Warszawie było to 14530 przy B2B lub 12000 zł brutto. Na drugim miejscu znalazł się Kraków z kolejno 14500 zł i 12000 zł.

Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs, tłumaczy:

Jeśli ktoś ceni sobie work-life balance, powinien pomyśleć o pracy zdalnej. Tutaj da się zarobić praktycznie tyle samo, co w pracy wykonywanej stacjonarnie, a można dużo łatwiej pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi.

Okazuje się, że ważne są także benefity. W szczególności cenią je sobie juniorzy. Bardziej doświadczeni pracownicy odpowiadają na ogłoszenia, które oferują prace przy międzynarodowych projektach. Oczywiście podstawą jest znajomość języka angielskiego – ponad połowa ofert stawia takie wymaganie. Dla firm liczy się też umiejętność pracy w zespole, proaktywność czy krytyczne myślenie.

Tomasz Bujok podsumowuje:

W 2020 roku pracodawcy powinni zastanowić się nad realnymi potrzebami kandydatów oraz pracowników i odpowiedzieć na pytania, czego oczekują i czy firmy są w stanie im to zaoferować.