Wczesne życie na naszej planecie mogło być znacznie bardziej podobne do zwierząt niż sądzono. Naukowcy doszli bowiem do wniosku, że bakterie, które tworzą tzw. biofilm, mogą rozwijać się niczym organizmy wielokomórkowe.
Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Molecular Biology and Evolution, a z jego lektury można wywnioskować, że bakterie zrzeszone w formie biofilmu są w stanie lepiej radzić sobie ze zmianami środowiskowymi, skuteczniej komunikują się z komórkami spoza swojej społeczności, a nawet dzielą się pamięcią zbiorową.
Czytaj też: Wirusy i bakterie mogą się łączyć, stanowiąc ogromne zagrożenie dla mózgu
Czytaj też: Bakteria „wydychająca” elektryczność? Zdaniem naukowców to możliwe
Czytaj też: Skąd się bierze magnetyczny „szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie
Zespół badawczy pod przewodnictwem Momira Futo przeanalizował w laboratorium bakterie zwane laseczkami siennymi (Bacillus subtilis). Są one powszechnie spotykane w glebie, ale także u krów i ludzi. Naukowcy określili linię czasową dot. ekspresji genów w całym biofilmie w miarę jego rozwoju.
Pierwsze formy życia na Ziemi wcale nie musiały być jednokomórkowe
Kolejność ekspresji genów podczas rozwoju biofilmu odzwierciedla czas ewolucji tych genów – podobnie jak ekspresja genów w rozwoju embrionów zwierzęcych. Biorąc pod uwagę fakt, że najstarsze znane skamieniałości życia są biofilmami bakteryjnymi, jest całkiem prawdopodobne, że pierwsze organizmy również były wielokomórkowe.
Czytaj też: Czy bakterie mogą przetrwać podróż na Marsa?
Czytaj też: Te bakterie „żywią” się powietrzem. Jak to możliwe?
Czytaj też: Mikrograwitacja wpływa na bakterie. Jak bardzo groźne mogą się stać?