Reklama
aplikuj.pl

Jak zadbać o bezpieczeństwo elektroniki w lecie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo elektroniki w lecie

Smartfony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne to nieodłączni towarzysze wakacyjnych podróży. Niezależnie od kierunku letnich wojaży, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zadbać o sprzęt i zapewnić jego długowieczność.

Wysoka temperatura, wilgoć, zanieczyszczenia i kradzieże to najczęstsze zagrożenia, na które w sezonie urlopowym narażone są urządzenia elektroniczne. Jak ich uniknąć? Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku zasad.

Ochrona przed słońcem i wysoką temperaturą

Elektronika jest szczególnie wrażliwa na ekstremalne temperatury. Mogą one prowadzić do przegrzania urządzeń, a w konsekwencji do uszkodzenia ich podzespołów. Aby tego uniknąć, należy bezwzględnie wystrzegać się sytuacji, w której laptop lub telefon zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomóc może np. przechowywanie urządzeń w pokrowcach ochronnych. Jeśli natomiast korzystamy ze sprzętu elektronicznego w pomieszczeniach, zadbajmy o to, żeby były to miejsca klimatyzowane lub chociaż regularnie wietrzone.

Przegrzanie procesora, wyświetlacza lub karty graficznej to prosta droga do spadku wydajności, a nawet trwałego uszkodzenia sprzętu. Pierwszą linią obrony przed awarią jest oczywiście przechowywanie elektroniki w chłodnych i zacienionych miejscach, ale dla pełnego bezpieczeństwa warto też pamiętać o profilaktyce. W przypadku laptopów ważne jest regularne czyszczenie, ponieważ kurz zbierający się w wentylatorach i radiatorze może utrudniać prawidłowy przepływ powietrza, a tym samym chłodzenie. Temperaturę notebooka można samodzielnie kontrolować przy pomocy nieskomplikowanego oprogramowania, a jeśli zauważymy, że komputer zaczyna się przegrzewać, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu – mówi Damian Kud – Specjalista ds. IT z Fixit.

Ochrona przed wodą

Kolejnym zagrożeniem dla elektroniki jest woda, ponieważ nawet odrobina wilgoci może doprowadzić do zwarcia i nieodwracalnego uszkodzenia każdego urządzenia. Jak temu zapobiec? I w tym przypadku najważniejsza jest przezorność. Z telefonu lub tabletu lepiej nie korzystać podczas ulewy, ani kąpieli w morzu, sprzęt warto też chronić przed zalaniem podczas posiłków. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie go w wodoszczelnym etui.

Jeśli jednak dojdzie już do nieszczęścia i urządzenie elektroniczne zostanie poddane działaniu wody, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, zamoczony sprzęt należy natychmiast wyłączyć. Bardzo istotne jest także odłączenie wszelkich urządzeń peryferyjnych, ponieważ ich obecność zwiększa prawdopodobieństwo zwarcia. W następnej kolejności trzeba usunąć wodę, która zebrała się w zalanym urządzeniu, osuszyć sprzęt z zewnątrz oraz wytrzeć wszystkie zdemontowane wcześniej elementy – baterię, kartę SIM czy kartę pamięci. Później najlepiej zostawić sprzęt do wyschnięcia, nawet na kilka dni. Jest spora szansa, że po tym czasie wróci do życia. Jeśli nie, ostatecznym ratunkiem może być wizyta w serwisie – mówi Damian Kud – Specjalista ds. IT z Fixit.

Ochrona przed piaskiem i kurzem

Uszkodzenie elektroniki mogą wywołać także piasek lub kurz dostające się do wnętrza urządzenia. Aby temu zapobiec, również trzeba zacząć od działań najprostszych, czyli np. nie używać telefonu w miejscach szczególnie zapylonych. Jeżeli nie można tego uniknąć, sprzęt trzeba schować w zamkniętej torbie lub plecaku. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie wspomnianych już wodoodpornych etui. Pokrowce tego typu świetnie sprawdzą się również w tym przypadku, chroniąc porty i zapobiegając przedostawaniu się zanieczyszczeń do wrażliwych podzespołów. Na koniec warto też pamiętać, aby podczas czyszczenia urządzeń elektronicznych ściśle trzymać się zaleceń producenta.      

Ochrona przed rozładowaniem baterii

Oprócz uszkodzeń mechanicznych lub zwarć, podczas wakacji niebezpieczne może być także… rozładowanie baterii. Zwłaszcza, kiedy dojdzie do niego w chwili, gdy sprzęt jest niezbędnie potrzebny – np. podczas korzystania z nawigacji w zupełnie nieznanym terenie. Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Długie działanie baterii zależy głównie od naszej zapobiegliwości. Jeśli wiemy, że energii dostarczanej przez akumulator może nam zabraknąć, to pamiętajmy, że w laptopach i smartfonach istnieje tryb oszczędzania energii. W sposób automatyczny wyłącza on wiele niepotrzebnych funkcji, które w danym momencie nie są nam do niczego potrzebne. To samo możemy zresztą zrobić samodzielnie, zmniejszając np. jasność ekranu, wylogowując się z nieużywanych aplikacji czy dezaktywując łączność Bluetooth – mówi Damian Kud – Specjalista ds. ITz Fixit.

Ochrona przed kradzieżą

W trakcie wakacyjnych podróży trzeba też być wyczulonym na amatorów cudzej własności. Elektroniki lepiej nie zostawiać bez nadzoru i mieć zawsze przy sobie, szczególnie w miejscach publicznych. Sprzęt dobrze też przechowywać w torbach zabezpieczonych specjalnymi zamkami antykradzieżowymi. W przypadku utraty sprzętu, ratunkiem mogą być wreszcie aplikacje umożliwiające śledzenie i lokalizowanie skradzionych urządzeń.

Większości zagrożeń, jakie czyhają w lecie na sprzęt elektroniczny można bardzo prosto uniknąć. Wystarczy zdrowy rozsądek i przestrzeganie kliku nieskomplikowanych zasad, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek. Jeśli nie pozwolimy, aby laptop czy smartfon narażony był na niszczycielskie działanie wody lub wysokiej temperatury, znacząco przedłużymy żywotność sprzętu i sprawimy, że będzie nam służył przez wiele sezonów wakacyjnych – podsumowuje Damian Kud – Specjalista ds. IT. z Fixit.

Informacja prasowa.