Występowanie długich, poważnych susz, które będą nawiedzały kraje Europy, może nasilić się na skutek postępujących zmian klimatu. Sytuacja wydaje się szczególnie poważna, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż ostatnich 5 lat mianowano najgorętszymi w historii.
Naukowcy z Niemiec i Czech wykorzystali dane zbierane od 1766 roku, aby stwierdzić, że susza z latach 2018-2019 była najpoważniejszym pozbawionym opadów okresem w historii. Badacze próbowali następnie oszacować, czy przedłużające się susze będą występowały częściej w przyszłości. Skorzystali w tym celu z globalnych modeli dot. zmian klimatu.
Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym emisje gazów cieplarnianych bezustannie rosną, naukowcy przewidzieli, że w drugiej połowie XXI wieku liczba ekstremalnych, dwuletnich susz na terenie Starego Kontynentu zwiększy się siedmiokrotnie. W efekcie ok. 40 milionów hektarów ziem uprawnych zostanie dotkniętych suszą, co odpowiada 60% wszystkich obszarów rolnych w Europie.
Czytaj też: Wzrost temperatur może wywołać więcej zgonów niż wszystkie choroby zakaźne
Gdy autorzy badania wzięli pod uwagę umiarkowane emisje, przewidywana liczba dwuletnich susz zmniejszyła się o połowę. Podobna zależność dotyczyła też obszaru, jaki miała objąć wspomniana klęska żywiołowa. Te pesymistyczne przewidywania dotyczą nie tylko naszego kraju, ale również części Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoch, Austrii, Czech, Belgii, Słowenii, Węgier oraz Słowacji.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News