Reklama
aplikuj.pl

Jak zmienią się opady na skutek zmian klimatu?

Zmiany klimatu mogą doprowadzić do większych ilości opadów, ale jednocześnie zwiększy się parowanie wody. To z kolei skomplikuje proces zarządzania zbiornikami i nawadniania upraw. Wnioski w tej sprawie ukazały się na łamach Nature Communications.

Poprzednie badania koncentrowały się głównie na tym, jak zmiany klimatyczne wpłyną na opady. Jednak kluczowym elementem nowych analiz jest to, że sprawdzono w nich również wielkość i zmienność opadów i parowania. Naukowcy wzięli także pod uwagę to, ile wody będzie dostępnej w najbardziej wilgotnych i suchych miesiącach roku.

Jednym z podstawowych wniosków autorów badania było to, że suche obecnie miesiące będą jeszcze bardziej suche, a wilgotne – bardziej wilgotne. Regiony, które najbardziej ucierpią na skutek globalnego ocieplenia, to te, które już teraz borykają się z opadami deszczu w porze deszczowej i suszami w porze suchej. Chodzi m.in. o Indie, Bangladesz i Mjanmę, a także część Brazylii, Afryki oraz Australii.

Czytaj też: Zmiany klimatyczne potęgują zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary

Najlepszym scenariuszem w kontekście dostępności wody w porach wilgotnych i suchych jest ten, w którym wzrost temperatur ustabilizuje się na poziomie 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy zastanawiali się również nad sytuacją, w której do końca stulecia temperatura wzrasta do 3,5-5 stopnia Celsjusza w stosunku do poziomu preindustrialnego. Wtedy sytuacja wygląda gorzej, a dostępność wody ulega znacznie większym wahaniom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News