WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Te miejsca mogą być kluczowe podczas poszukiwań życia pozaziemskiego

Te miejsca mogą być kluczowe podczas poszukiwań życia pozaziemskiego

Kiedy magma wydostaje się na powierzchnię ziemi, przyjmuje formę lawy. Powstałe w ten sposób jaskinie mogą stanowić schronienie dla form życia lub dowód występowania mikroorganizmów w przeszłości.

Co więcej, w tego typu miejscach łatwo mogą tworzyć się zapisy aktywności geologicznej. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Wynika z niego, że jaskinie lawowe mogą być ogromnych rozmiarów, czasem osiągając wiele kilometrów. Najdłuższą tego typu formacją na Ziemi jest Jaskinia Kazamura na Hawajach, która ma 65,5 kilometra długości.

Na Marsie i Księżycu również najprawdopodobniej można znaleźć jaskinie lawowe. Czerwona Planeta, dawniej wilgotna i ciepła, mogła ówcześnie zawierać życie. Z czasem została pozbawiona atmosfery i wody, przez co stała się mroźna.Ale jeśli kiedykolwiek istniało tam życie, mogło przenieść się do tego typu podziemnych jaskiń.

Czytaj też: NASA chce chronić Księżyc i Marsa przed ludźmi

Problem stanowi eksploracja takich miejsc. Nawet na Ziemi jest to niebezpieczne dla ludzi, a na innych planetach potrzeba by świetnie przystosowanych w tym celu robotów. Jak wiemy, marsjański „kret” sondy InSight ma obecnie problemy z przebiciem się na kilkadzięsiąt centymetrów w gląb marsjańskiej gleby. Nie mówiąc o przeszukiwaniu potencjalnie długich na kilometry tuneli.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Rozwiązaniem problemu miałby być tzw. Moon Diver, którego nazwa sugeruje, że byłby wykorzystywany na Księżycu. Projekt składałby się zarówno z łazika, jak i lądownika. Łazik miałby odnajdować otwory prowadzące do jaskiń lawowych i korzystać z nich, aby wejść do środka. Kiedy astronauci z misji Apollo odwiedzili Księżyc, nigdy nie wiercili głębiej niż około 2,9 metra. Ale ściany prowadzące do jaskiń na Księżycu mogą mieć kilkadziesiąt metrów grubości – podobnie zresztą jak na Marsie.