Z badań opublikowanych na łamach Science wynika, że ziemskie lasy doznają zmian na skutek działalności ludzi, naturalnych procesów oraz globalnego ocieplenia.
W efekcie lasy tracą swoje najstarsze drzewa i nie osiągają pełnych rozmiarów. Naukowcy sądzą, że globalne ociepleni dodatkowo potęguje to zjawisko. To ważna informacja, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że lasy pokrywają 1/3 ziemskich lądów. Odgrywają też ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, którego emisje są jedną z przyczyn zmian klimatu.
W ramach wspomnianego badania naukowcy wykorzystali obserwacje satelitarne i przeanalizowali ponad 160 dokumentów. Celem ich działań była ocena wpływu różnorakich czynników na kondycję lasów na całym świecie. Artykuł opisuje też trzy zmienne, które umożliwiają ocenę stanu drzew. Chodzi o „dopływ” nowych sadzonek, wskaźnik netto przyrostu biomasy oraz śmiertelność, która wiąże się z utratą zdolności drzew do rozmnażania.
Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?
Zebrane dane wykazały m.in., że wiele czynników pogarsza kondycję lasów, a susze, rosnące temperatury, fragmentacja lasów i obecność owadów mają znacznie większy wpływ na starsze drzewa niż na młodsze. Poza tym, śmiertelność drzew rośnie na większości obszarów, podczas gdy nasadzanie nowych nadal podlega wahaniom. Generalnie rzecz biorąc, lasy na Ziemi są średnio coraz krótsze i młodsze niż sto lat temu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News