Reklama
aplikuj.pl

NASA zbierała te dane przez 12 lat. Teraz pokazała jak zmieniał się kosmos

jak zmieniał się kosmos

Wystrzelony w 2009 roku teleskop kosmiczny NEOWISE miał za zadanie umożliwić astronomom badanie Wszechświata poza naszym układem słonecznym. Dziś dostaliśmy możliwość rzucenia okiem na zebrane przez 12 lat dane, które w formie timelapse pokazują, jak zmieniał się kosmos.

Zbiorowe dane z NEOWISE pokazują, jak zmieniał się kosmos

Dane zebrane przez NEOWISE zapewniają badaczom możliwość podejrzenia tego, jak pozornie niezmieniające się obiekty niebieskie, ulegają zmianom i poruszają się w przestrzeni. Te dane dotyczą setek milionów obiektów oraz emitowanego przez nie światła podczerwonego, które mogą zostać przeanalizowane, aby zapewnić informacje na temat tego, co aktualnie dzieje się z danym obiektem.

Czytaj też: Powstał rekordowo duży magazyn energii. Aby go rozstawić potrzebowalibyście naprawdę dużo miejsca

NEOWISE zbiera dane z całego nieba są zbierane co sześć miesięcy, a w ostatnim czasie astronomowie połączyli 18 z tych map w całość, tworząc mapę czasu. Okazało się to szczególnie przydatne w badaniu brązowych karłów, a więc tych ciał niebieskich, które nie mają wystarczającej masy, by wywołać fuzję termojądrową niezbędną do stania się jasno płonącą gwiazdą, mimo że ich istnienie rozpoczęło się w podobny sposób.