WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak zmierzyć zdolność sztucznej inteligencji do rozumowania?

Sztuczna inteligencja osiąga coraz to lepsze wyniki w różnych zadaniach, jednakże ciągle jej jest daleko do posiadania własnej świadomości. Jednym z jej kluczowych elementów jest rozumowanie, czyli umiejętność wyjścia poza to, co jest tu i teraz.

Naukowcy z DeepMind opublikowali właśnie artykuł, w którym opisują różne sposoby na zmierzenie zdolności rozumowania SI. U ludzi mierzone jest to za pomocą prostych testów IQ, czyli np. jest seria obrazków i jakiego brakuje na samym końcu? Nazywa się to testem Raven Progressive i to on został wykorzystany przy SI. Naukowcy stworzyli program do generowania unikalnych problemów z macierzami. Następnie różne SI zostały przeszkolone do ich rozwiązywania. Systemy były szkolone na innych problemach, niż dano im do rozwiązania. Przykładowo były one trenowane na rozważaniu liczby kształtów na danym obrazku, a następnie musiały one rozważyć pozycję kształtów.

Wyniki testu były słabe. Przy tych samych zagadnieniach, co były poruszane podczas treningu, średnia liczba dobrych odpowiedzi to 75%. Natomiast przy różnych zagadnieniach wyniki były bardzo niskie. Pokazuje to, że SI jest w stanie nauczyć się rozwiązywać dany problem, ale nie doszliśmy jeszcze do momentu, w którym możemy powiedzieć, że SI umie rozumować.

Źródło: https://futurism.com/