W Układzie Słonecznym, wokół Słońca, krążą miliardy a być może biliony różnorakich obiektów. Są zbyt małe, aby można je było nazwać planetami, dlatego nadano im miana komet, asteroid, meteoroidów, a jeśli dotrą do Ziemi – meteorów lub meteorytów. Przy tak wielu nazwach można się pogubić w ich dopasowaniu, dlatego chcemy wyjaśnić różnice między nimi.
Asteroidy to skaliste resztki powstające podczas tworzenia planet w Układzie Słonecznym. W większości krążą wokół Słońca w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem i mają wielkość pomiędzy samochodem osobowym a planetą karłowatą. Największa z dotychczas udokumentowanych, Ceres, mierzy 950 kilometrów średnicy, dzięki czemu w 2006 roku przyznano jej status planety karłowatej.
Czytaj też: Meteoryty zawierające cyjanki mogły doprowadzić do powstania życia na Ziemi
Z kolei komety to swego rodzaju kosmiczne śnieżki złożone głównie z lodu i pyłu, które powstały podczas narodzin Układu Słonecznego 4,6 miliarda lat temu. Większość komet posiada stabilne orbity w zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego, za Neptunem. Różnice między składem asteroid i komet prawdopodobnie wynikają z tego, jak i gdzie powstały.
Trzecią kategorię stanowią meteoroidy, czyli małe asteroidy lub odłamki komet, a czasem planet. Ich wielkość waha się od ziarna piasku do głazów o szerokości jednego metra. Kiedy meteoroidy zderzają się z atmosferą planety, stają się meteorytami. Jeśli te meteory przetrwają przelot przez atmosferę i uderzą w powierzchnię planety, ich pozostałości nazywane są meteorytami.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: W meteorycie odkryto minerały nigdy nie odnalezione w naturze