Reklama
aplikuj.pl

Meteoryty zawierające cyjanki mogły doprowadzić do powstania życia na Ziemi

Próbki pochodzące z grupy meteorytów – w tym z jednego, który spadł w Australii w 1969 r. – zawierają cyjanek związany w stabilnej konfiguracji z żelazem i tlenkiem węgla. Te same rodzaje struktur występują w enzymach zwanych hydrogenazami u bakterii oraz archeonów. Może to sugerować, że wczesne życie powstało z meteorytów, albo że ówczesna Ziemia sama tworzyła ten sam rodzaj związków cyjankowych.

Naukowcy, którzy przypuszczali, że związki cyjanku mogą mieć związek z powstawaniem życia, zebrali i przetestowali próbki meteorytów, z których większość została odkryta na Antarktydzie. Pięć meteorytów zawierało zasady nukleinowe, a także inne elementy składowe życia, takie jak aminokwasy.

Czytaj też: W Szkocji odkryto dowody na uderzenie ogromnego meteorytu

Aby znaleźć i wyodrębnić cyjanek, naukowcy zastosowali techniki, których zazwyczaj używa się do znalezienia toksycznych substancji w ściekach powstałych w procesach przemysłowych. Badacze użyli kwasu do ekstrakcji związków z meteorytów, a następnie poddali je analizom, które pozwoliły im zidentyfikować części składowe wydobytego materiału. Ku ich zaskoczeniu odkryli cyjanek. Każdy z tzw. chondrytów węglistych zawierał cyjanki, podczas gdy inne – nie.

Połączenie wody i światła ultrafioletowego mogło uwolnić cyjanek z meteorytów na wczesnej Ziemi. W ten sposób meteoryty mogły zwiększyć ilość cyjanku na naszej planecie, co z czasem doprowadziło do powstania żywych komórek. Oczywiście nadal istnieje możliwość, że cyjanki powstawały tutaj, bez ingerencji ze strony meteorytów, jednak badacze mają nadzieję, że ich teoria okaże się prawdziwa.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Marsjańskie chmury powstają dzięki meteorytom