Haczykowaty, grecki, prosty, zadarty- kształtów nosa jest niemal tak dużo jak ludzi na świecie- każdy nos jest wyjątkowy. Najnowsze badania pokazują jednak, które geny regulują jego wygląd.

Badacze podejrzewają, że kształt tej części ciała nie pełni tylko estetycznej funkcji, a jego różne wyglądy ewoluowały z dorastania w różnych środowiskach. Główny autor badania, Andrés Ruiz-Linares, mówi:

Na przykład stosunkowo węższy nos Europejczyków został stworzony do zaadaptowania się do zimnego, suchego klimatu. Identyfikacja genów wpływających na kształt nosa dostarcza nam nowych narzędzi do zbadania tej kwestii jak również ewolucji twarzy u innych gatunków.

Aby znaleźć odpowiednie geny naukowcy przebadali ponad 6000 tysięcy osób z Kolumbi, Peru, Brazylii, Chile i Meksyku. Osoby te uczestniczyły w badaniu Candela, które ma na celu przebadać różnorodność biologiczną osób żyjących w Ameryce Południowej. Zespół przeanalizował rysy twarzy uczestników a nawet ponad 3000 z nich stworzył modele 3D. Następnie naukowcy zidentyfikowali trzy geny znane jako te, które kierują kośćmi i wzrastają chrząstkę. Dwa z nich (GLI3 i PAX1) mają wpływ na szerokość nozdrza, natomiast trzeci (DCH2) kontroluje czubek nosa. Jets także czwarty gen, RUNX2, który powiązany jest z szerokością mostka nosowego.   CO ciekawe wydaje się, że trzy pierwsze geny zmieniły się całkiem niedawno, co sugeruje, że geny znajdują się pod silnym naciskiem doboru naturalnego.

Źródło: http://news.discovery.com; Zdjęcie:Beautiful woman with grimace beacuse of bad smell. Isolated on white. via photopin (license)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!