Badania prowadzone przez naukowców z Durham University oraz University of Glasgow, doprowadziły do opracowania sposobu na zrozumienie skali strat atmosferycznych zachodzących podczas zderzeń planet.
Korzystając z superkomputera COSMA badacze przeprowadzili ponad 100 szczegółowych symulacji dot. oddziaływań na planety podobne do Ziemi, które zmieniają prędkość i kąt uderzenia. Okazało się, iż uderzenia podobne do tych, które mają miejsce na Księżycu, doprowadziły do znacznie mniejszych straf atmosferycznych, niż bezpośrednie kolizje.
Z artykułu opublikowanego na łamach Astrophysical Journal wynika, że bezpośrednie uderzenia i wyższe prędkości obiektów prowadzą do znacznie większych zniszczeń, czasami całkowicie niszcząc atmosferę wraz z częścią płaszcza planety.
Czytaj też: Dwa dziwaczne brązowe karły ukrywały się na terenie naszej galaktyki
Na podstawie tego typu obserwacji naukowcy mogą uzyskać informacje związane z tym, co dzieje się podczas opisywanych kolizji. Badacze wiedzą, że są to często występujące zjawiska, które mają wpływ na ewolucję planet zarówno w Układzie Słonecznym, jak i poza nim. Jeśli chodzi o Księżyc, to powstał on około 4,5 miliarda lat temu po tym, jak doszło do zderzenia ówczesnej Ziemi z inną protoplanetą, która prawdopodobnie była wielkości Marsa.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News