Reklama
aplikuj.pl

Jakie znaczenie u Majów miała praca społeczna?

Zespół badawczy pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu w Arizonie odkrył na terenie Meksyku obiekt zwany Aguada Fénix. Pomnik ten mierzy ponad 1400 metrów długości, a jego wysokość wynosi od 9 do 15 metrów. Poświęcone mu wyniki badań opublikowano na łamach Nature.

Autorzy badań wykorzystali technologię LiDaR , która wykorzystuje urządzenia emitujące z samolotu światło lasera. Wiązki te penetrują krajobraz, ujawniając trójwymiarowe cechy archeologiczne. Następnie zespół badawczy przeprowadził wykopaliska i wykonał analizy radiowęglowe 69 próbek, aby stwierdzić, że powstały one od 1000 do 800 r. p.n.e.

Co ciekawe, jak do tej pory stanowisko Majów w Ceibal, powstałe w 950 roku p.n.e., było najstarszym opisanym ośrodkiem religijnym. Ta najstarsza monumentalna budowla okazała się największą znaną w całej historii Majów. Wcześniej archeolodzy uważali, że cywilizacja Majów rozwijała się stopniowo, a pierwsze osady zaczęły pojawiać się między 1000 a 350 rokiem p.n.e.

Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat

Poza tym, odkryte stanowisko archeologiczne przypomina te od cywilizacji Olmeków, które znaleziono w meksykańskim San Lorenzo. Jednocześnie, brak kamiennych rzeźb związanych z władzami sugeruje, że występowały tam mniejsze nierówności społeczne i podkreśla znaczenie pracy socjalnej na początku cywilizacji Majów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Arecholodzy dodali, że okres, w którym zbudowano Aguada Fénix, wiązał się z „przerwą” we władzy – po upadku San Lorenzo i przed powstaniem kolejnego ośrodka w La Venta. W tym czasie miała miejsce wymiana dotycząca dziedzin takich jak budownictwo i architektura pomiędzy różnymi regionami Mezoameryki. Archeolodzy przyznali, że monumentalne budowle istniały wcześniej niż myśleli, a społeczeństwo Majów miało mniej nierówności społecznych niż przypuszczano.