Reklama
aplikuj.pl

Japońska sonda Hayabusa 2 zmierza na Ziemię

Japońska sonda Hayabusa-2 opuści swoją orbitę wokół odległej asteroidy i uda się na Ziemię w po bezprecedensowej misji. Urządzenie dostarczy próbki, które mogą zawierać informacje na temat pochodzenia Układu Słonecznego.

Sonda zabierze na Ziemię „węgiel i materię organiczną”, która dostarczy danych na temat tego, jak materia jest rozproszona w Układzie Słonecznym, dlaczego znajduje się na asteroidzie i jak jest powiązana z Ziemią.

W ramach misji zaplanowanej przez JAXA, sonda wielkości lodówki znalazła się około 300 milionów kilometrów od Ziemi, gdzie badała asteroidę Ryugu. W kwietniu Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w asteroidę, aby wymieszać materiały, które wcześniej nie były wystawione na działanie atmosfery.

Następnie robot dokonał lądowania na powierzchni asteroidy, aby zebrać próbki, które naukowcy mają nadzieję wykorzystać do zrozumienia, jak wyglądał Układ Słoneczny w chwili jego narodzin, czyli około 4,6 miliarda lat temu.

Hayabusa-2 już 18 listopada ma uciec grawitacji asteroidy i odpalić główne silniki na początku przyszłego miesiąca. Sześcioletnia misja, która kosztowała niemal 300 milionów dolarów, przekroczyła oczekiwania, choć zespół badawczy musiał uporać się z wieloma problemami technicznymi.

Dotarcie do asteroidy zajęło trzy i pół roku, ale podróż powrotna powinna być znacznie krótsza, ponieważ Ziemia i Ryugu będą znacznie bliżej ze względu na ich obecne położenie. Poprzednia sonda, Hayabusa, powróciła z próbkami pyłu z mniejszej asteroidy w 2010 roku.