Reklama
aplikuj.pl

Japońskie łaziki z sukcesem wylądowały na powierzchni asteroidy Ryugu!

Dopiero co informowaliśmy o rozpoczęciu ostatniej fazy lądowania na asteroidzie Ryugu, która z ogromną prędkością przemierza przestrzeń kosmiczną. Dzisiaj możemy zaktualizować tę wiadomość i ogłosić, że kolejny punkt japońskiego programu Hayabusa2 został odhaczony.

Dwa łaziki, których łączna waga wynosi niewiele ponad 2 kilogramy zdołały wylądować na asteroidzie Ryugu. Japończycy podzielili się nawet pierwszym zdjęciami wykonanymi na powierzchni tego obiektu. Jak przyznali przedstawiciele agencji JAXA, roboty bezpiecznie wykonały swoje zadanie już w piątek, jednak dopiero teraz oficjalnie ogłoszono tę informację.

Łaziki są częścią programu MINERVA-II i wyróżniają się sposobem poruszania. Zamiast jeździć na zasadzie znanej z takich pojazdów jak Curiosity bądź Opportunity, japońska myśl technologiczna wykorzystuje grawitację Ryugu. Ośmiokątne łaziki odbijają się od powierzchni asteroidy i wykonują kilkunastometrowe skoki.

W celu opuszczenia pakunku zawierającego oba pojazdy, główny statek misji Hayabusa2 obniżył się na wysokość ok. 55 metrów od powierzchni asteroidy. Następnie, po wykonaniu zadania, powrócił na swoją nominalną wysokość wynoszącą 20 kilometrów. JAXA nie może jeszcze jednak spocząć na laurach, bowiem przed agencją zostały co najmniej dwa inne lądowania. W październiku ma dojść do rozmieszczenia kolejnego, większego łazika. Następny ma wylądować na powierzchni Ryugu w przyszłym roku. Statek kosmiczny powinien wrócić na Ziemię w ciągu najbliższych dwóch lat.

[Źródło: livescience.com; grafika: JAXA]