Reklama

Ta jaskinia zawiera rekordowo stare dowody na obecność ludzi

Jaskinia Wonderwerk, która znajduje się na terenie Republiki Południowej Afryki, zawiera najstarsze znane nauce dowody dotyczące działalności ludzi. Owe dowody są pozostałościami po mieszkańcach sprzed 1,8 mln lat.

Naukowcy doszli do tego typu wniosków po analizach warstw osadowych zawierających zwierzęce kości, pozostałości po paleniu ognisk i kamienne narzędzia związane z kulturą olduwajską. I choć znajdowano znacznie starsze tego typu przedmioty, bo liczące ok. 3,3 mln lat, to nowe odkrycia stanowią najstarsze oznaki nieprzerwanego zamieszkiwania jaskiń przez ludzi, któremu towarzyszyło wykorzystywanie ognia i narzędzi.

Czytaj też: 800 tysięcy lat temu padła ofiarą kanibalizmu. Teraz poznaliśmy jej tożsamość

Ustalenia na ten temat, dostępne na łamach Quaternary Science Reviews, pozwalają sądzić, że jaskinia Wonderwerk jest wyjątkowa wśród stanowisk archeologicznych powiązanych z kulturą olduwajską. Wynika to z faktu, że znalezione tam narzędzia był stosowane w jaskini, a nie na otwartej przestrzeni tak jak w przypadku innych poddanych badaniom obiektów. Co więcej, na miejscu znaleziono ślady świadczące o rozpalaniu ognia przez ludzi. Były to m.in. spalone kości i popiół.

Jaskinia Wonderwerk znajduje się na terenie RPA i znaleziono tam dowody na obecność ludzi sprzed 1,8 mln lat

Badana przez naukowców próbka osadów miała 2,5 metra grubości, co dowodzi aktywności homininów na terenie tej jaskini przez dłuższy czas. Warstwy datowano na dwa sposoby: poprzez paleomagnetyzm oraz analizę rozpadu radioaktywnego cząstek. Oprócz znalezienia dowodów na używanie narzędzi pochodzących z kultury olduwajskiej aż 1,8 miliona lat temu, zespół badawczy odnotował również kilka zmian w zakresie wykorzystywanych przedmiotów. Chodziło m.in. o bardziej zaawansowane siekiery, co nastąpiło ponad 1 milion lat temu. Poza tym, wykryto również dowody świadczące o pierwszym celowym użyciu ognia (około 1 miliona lat temu).

Czytaj też: W tej jaskini Wikingowie mogli odpędzać apokalipsę

Naukowcy przyznają, iż dokładne datowanie osadów znalezionych na terenie jaskini Wonderwerk w Republice Południowej Afryki jest kluczowe dla lepszego zrozumienia okresu, w którym doszło do kluczowych zmian u naszych przodków. Mówiąc o tym, mają na myśli zarówno biologiczną, jak i kulturową ewolucję homininów na terenie tego obszaru Afryki.