WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Jedno zdjęcie i kilka sekund – tyle potrzebuje aplikacja Zao do podmiany twarzy

Poznajcie Zao, darmową aplikację do deepfake, a dokładniej mówiąc, podmieniania twarzy aktorów w filmach w ciągu kilku sekund i na podstawie „jednego zdjęcia” twarzy „celu”. Bloomberg informuje, że aplikacja została wydana w piątek i szybko osiągnęła szczyt popularności w chińskim iOS App Store. I podobnie jak wcześniejsza aplikacja FaceApp, twórcy Zao stoją teraz w obliczu sprzeciwu wobec domniemanego zagrożenia prywatności użytkowników.

Czytaj też: Galaxy Fold może kosztować mniej niż Samsung wcześniej mówił

Informacje na temat Zao rozpowszechnił niejaki Allan Xia, który na swoim Twitterze opublikował skuteczność tej aplikacji:

Wszystko to w ramach 30-sekundowego klipu, w którym twarz Leonarda Dicaprio w słynnych momentach z kilku jego filmów zostaje zastąpiona twarzą Xia. Według autora obrobienia każdego ujęcia zabrało aplikacji wyłącznie osiem sekund, a finalny wynik jest oszałamiający, patrząc na wlepienie tam wyłącznie jednego zdjęcia. Normalnie tego typu deepfake wymagają całego zestawu kilkuset zdjęć z różnych perspektyw i z różnymi grymasami.

Tutaj jednak wchodzi sam proces przygotowania aplikacji, bo w jego ramach użytkownicy muszą strzelić sobie serie fotek właśnie z różnymi grymasami na twarzy. Wszystko po to, aby wygenerować bardziej realistyczne wyniki. Ma to sens, patrząc na powyższe materiały, bo Zao radzi sobie świetnie nie tylko w słabym oświetleniu, ale też w momentach, w którym twarz przysłaniają włosy aktora.

Czytaj też: Aplikacja Telegram zacznie chronić tożsamość protestujących w Hongkongu

Źródło: The Verge