Reklama
aplikuj.pl

Jednostopniowy samolot kosmiczny w planach Radian. Ma wznosić pasażerów na orbitę z tradycyjnych lotnisk

Jednostopniowy samolot kosmiczny w planach Radian, samolot kosmiczny Radian One, Radian One

Firma Radian z Waszyngtonu po sześciu latach obecności na rynku postanowiła ujawnić się światu z ambitnym projektem. Ta firma ma zamiar sprawić, żeby jednostopniowy samolot kosmiczny nie był niczym dziwnym na tradycyjnych lotniskach i na dodatek był wielokrotnego użytku, zachowując poziomy start, jak to w przypadku Virgin Galactic i Virgin Orbit.

Plany firmy Radian obejmują wyjątkowy jednostopniowy samolot kosmiczny o nazwie Radian One

Wspomniane wysiłki Virgin Galactic i Virgin Orbit obejmowały wprawdzie samolot startujący w poziomie, ale żeby dotrzeć na orbitę te musiały skorzystać z drugiego stopnia (innej formy napędu). Jednak składający się z zaledwie 18 pracowników Radian Aerospace jest przekonany, że jednostopniowy samolot kosmiczny jest rzeczywiście możliwy i będzie nie tylko łatwy w obsłudze, ale także przyjazny cenowo.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten jednostopniowy samolot kosmiczny będzie tym pierwszym na świecie, choć nie pierwszą próbą jego stworzenia (pamiętamy o Boeing VentureStar/X-33). Na ten moment droga jest jeszcze długa, bo firma Radian dopiero zakończyła testy swojego pierwszego pełnowymiarowego silnika i nadal realizuje projekt samolotu Radian One, który będzie w stanie polecieć w kosmos z pięcioma osobami i do 2267-kg ładunku.

Czytaj też: USA i Japonia biorą na celownik pociski hipersoniczne i nic w tym dziwnego

Te możliwości będzie zawdzięczał trzem silnikom na paliwo ciekłe, których pełen potencjał uruchomi już w locie, aby dotrzeć na orbitę i spędzić tam nawet pięć dni. Przy lądowaniu będzie wymagał dowolnego pasa o długości przynajmniej 3048 metrów, a na ponowną misje będzie mógł wyruszać w po ledwie 48 godzinach.