WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jedwab i złoto zastąpią nicie i zszywki w zamykaniu ran

By zamknąć ranę w ludzkiej tkance można wykorzystać nić, zszywkę albo klej chirurgiczny. Jednakże naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie wymyślili coś całkowicie nowego.

Nazywa się to aktywowanym laserem nanoskładnikiem (LASN). Składa się on z biokompatybilnego roztworu jedwabiu, który został otrzymany z kokonów jedwabnika oraz z mikroskopijnych nanoprętów złota. Taką mieszaninę nakłada się na ranę a następnie świeci się na nią laserem, który podgrzewa nanopręty i powoduje połączenie z otaczającymi tkankami. Dzięki temu tworzone jest mocne uszczelnienie.

Naukowcy stworzyli już dwie wersje LANS. Pierwsze jest w formie plastra, który może posłużyć do zamykania ran na organach, a drugie wygląda jak pasta służąca do zamykania ran na skórze. W badaniach na próbkach jelita wieprzowego wykazano, że plaster jest 7 razy wytrzymalszy niż aktualnie używane szwy czy kleje. Także wywołuje on mniejszą ilość reakcji immunologicznych. Możliwe więc, że w przyszłości będziemy łatani złotem i jedwabiem.

Czytaj też: 800 letni mechanizm komórkowy pomoże w walce z rakiem

Źródło: https://newatlas.com