Naukowcy z EPFL odkryli, że dwutlenek wanadu (VO2), który normalnie jest izolatorem, ale po podgrzaniu do temperatury 68°C zachowuje się jak metal, ma jeszcze jedną imponującą właściwość. Okazało się, że ten materiał jest w stanie „pamiętać swoją historię”, czyli wszystkie wcześniejsze spotkania z bodźcami.
Dwutlenek wanadu pamięta swoją historię. To jedyny na świecie materiał tego typu znany człowiekowi
W ostatnich eksperymentach naukowcy badali, jak szybko materiał przechodzi między stanami izolacyjnymi i przewodzącymi, przykładając prąd elektryczny do próbki VO2. To było znanym zachowaniem. Tym jednak razem zastosowano drugi prąd, a wtedy prędkość, z jaką nastąpiło przejście fazowe, była inna niż przy pierwszym prądzie, co sugeruje, że materiał miał rodzaj trwałej „pamięci” swojej historii.
Czytaj też: Fitbit Versa 4 i Sense 2 oficjalnie zapowiedziane. Przyjrzyjmy się im bliżej
VO2 wydawał się pamiętać pierwsze przejście fazowe i przewidywać następne. Nie spodziewaliśmy się zobaczyć tego rodzaju efektu pamięci i nie ma on nic wspólnego ze stanami elektronicznymi, ale raczej z fizyczną strukturą materiału. To nowatorskie odkrycie: żaden inny materiał nie zachowuje się w ten sposób
– powiedział profesor Elison Matioli.
W dalszych eksperymentach zespół stwierdził, że VO2może pamiętać poprzedni bodziec nawet przez trzy godziny. Zasugerowali, że pamięć może trwać nawet kilka dni, ale nie mieli odpowiednich instrumentów do jej zmierzenia. Badacze twierdzą, że inne materiały mogą mieć taką samą zdolność, a ich znalezienie może doprowadzić do powstania nowej klasy pamięci i urządzeń do przetwarzania danych.