WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?

Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?

Naukowcy od lat powtarzali, że nasz gatunek posiada drugi mózg, ukryty w przewodzie pokarmowym. Teraz, za sprawą nowych badań, możemy się dowiedzieć, gdzie i jak dokładnie ten mózg funkcjonuje.

I choć eksperyment dotyczył nie ludzi, lecz myszy, to jego autorzy skupiali się na elementach łączących nas z gryzoniami. Dokładniej rzecz biorąc, chodziło o tzw. jelitowy układ nerwowy.

Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie
Czytaj też: Jak połączyć mózg z komputerem? Naukowcy chcą wykorzystać żyły
Czytaj też: Powiększyli mózgi małp. Naukowcy użyli do tego ludzkich genów

Artykuł opisujący dokonania badaczy został opublikowany na łamach Nature Neuroscience. Wynika z niego, że badacze odkryli niespotykane wcześniej zróżnicowanie neuronów w jelitowym układzie nerwowym i ustanowili nową taksonomię molekularną tych neuronów, która opiera się na różnych markerach molekularnych.

Drugi mózg człowieka znajduje się w tzw. jelitowym układzie nerwowym

Podobnie jak komórki macierzyste, neurony początkowo rozwijają ogólne cechy, a potem dokonują „specjalizacji”. Ludzki mózg zawiera np. neurony odpowiedzialne za funkcje sensoryczne i motoryczne, które z kolei dzielą się na podtypy. Tych jest tak wiele, że naukowcy nie są do końca pewni, jak je podzielić.

Czytaj też: Jak koronawirus wpływa na mózg?
Czytaj też: Co się dzieje z mózgiem podczas hipnozy?
Czytaj też: Siedzenie wcale nie musi źle wpływać na mózg

Wykorzystując znane już markery, autorzy badań byli w stanie rozróżnić dwanaście rodzajów neuronów i połączyć je ze znanymi już charakterystykami molekularnymi. Kolejnym etapem ich działań ma być zrozumienie, za co jest odpowiedzialny każdy z 12 typów neuronów tworzących jelitowy układ nerwowy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News