Jesko Absolut debiutuje jako najszybszy samochód Koeningsegg

Jesko Absolut, najszybszy samochód Koeningsegg, Koeningsegg Jesko, Jesko

Koeningsegg zaprezentował zapowiedziane przed rokiem cacko, które przyjęło nazwę Jesko Absolut i gwarantuje Wam, że to wyjątkowy model w jego ofercie hipersamochodów.

Wszystko sprowadza się oczywiście do prędkości i choć ta maksymalna nie została określona, ​​to firma podkreśliła, że ​​to najszybszy model, jaki stworzyła i jaki stworzy.

Koeningsegg wspomniał, że “niezwykła prędkość” Jesko Absolut będzie tą, która przekroczy prędkość każdego innego produkowanego wcześniej samochodu, co oznacza, że raczej przekroczy 490 km/h osiągnięte przez Bugatti Chirona w wersji Super Sport 300+.

Sercem i duszą Jesko Absolut jest 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 1280 koni mechanicznych i momencie obrotowym o wartości 1000 Nm… ale tylko wtedy gdy pracuje na zwykłej benzynie. Po przełączeniu na E85 moc rośnie do 1600 KM, a moment obrotowy do 1500 Nm. Cała ta moc jest przekazywana na koła za pośrednictwem dziewięciobiegowej automatycznej skrzyni biegów, która:

[…] zmienia biegi w praktycznie zerowym czasie z dowolnego biegu na dowolny inny bieg – niezależnie od liczby pomijanych biegów.

Via Motor1

Aby sprawić, by Jesko Absolut był tak szybki, jak to tylko możliwe, Koenigsegg zabrał się do pracy i sprawił, że jego nadwozie jest imponująco gładkie. Firma obniżyła tym samym współczynnik oporu do zaledwie 0,278 po ponad 3000 godzin analizy aerodynamicznej i ponad 5000 godzinach projektowania. Waga? Zaledwie 1320 kg, dzięki lekkiej konstrukcji z nadwoziem samonośnym z włókna węglowego.