WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jeśli mało śpisz kilka dni pod rząd to nie pomoże Ci kofeina

Osoby, które źle śpią przez kilka dni z rzędu nie mogą polegać na kofeinie. Naukowcy przebadali 48 osób śpiących po 5h dziennie i okazało się, że przyjmowanie tej substancji totalnie w niczym im nie pomaga.

W badaniu osoby przyjmowały dwa razy dziennie (o 8 rano i ponownie o 12 w południe) 200 mg kofeiny albo placebo. Następnie wzięli oni udział w serii testów związanych z nastrojem, sennością, bezsennością i czasem reakcji. Okazało się, że rzeczywiście kofeina pomagała przez pierwsze dwa dni. Co więcej osoby te były szczęśliwsze niż inni ludzie biorący placebo. Natomiast im dłużej trwał eksperyment tym gorsze było działanie substancji. W ostatnich dniach testów osoby biorące kofeinę były nawet bardziej rozdrażnione. Nie wiadomo jednak czy zwiększenie dawki kofeiny coś by pomogło. Jej zbyt duże spożycie może powodować np. drżączkę.

Przeprowadzone badania były jedyne w swoim rodzaju. Niewielu naukowców zajmuje się wpływem kawy na ludzi. Dobrze, że coraz więcej osób chce to badać, ponieważ kofeina jest bardzo ciekawym składnikiem, pytanie tylko czy rzeczywiście aż tak dobrze pomaga jak się o niej pisze.

Źródło: http://www.livescience.com/; Zdjęcie: Strong caffe latte, flat white AUD4 each – The Little Elephant, Highett via photopin (license)