WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Jeśli wszystko pójdzie dobrze w Estonii powstanie stacja kolejowa nie z tego świata

Jeśli wszystko pójdzie dobrze w Estonii powstanie stacja kolejowa nie z tego świata

W ramach wielkiego konkursu firma Zaha Hadid Architects stworzyła projekt nowoczesnej stacji kolejowej, która teraz może powstać w Estonii.

Tak naprawdę projektanci współpracowali przy tym projekcie z lokalną firmą Esplan, ale nowatorskość z ich poprzednich dzieł widać tutaj, jak na dłoni. Finalnie i tak to Zaha Hadid Architects okazało się bezkonkurencyjne, a teraz trwają plany rozpoczęcia ewentualnej budowy, która oczywiście pewna nie jest.

Terminal Ülemiste jest przewidziany dla stolicy Estonii, miasta Tallin i będzie częścią systemu Rail Baltica, a więc planowaną zelektryfikowaną koleją o długości 870 km, która połączy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Pomysłodawcy twierdzą, że niezwykły wygląd budynku opiera się na łatwym w nawigacji wnętrzu oraz integracji linii autobusowych, tramwajowych i kolejowych.

Nie mamy jeszcze słowa na temat przewidywanej daty ukończenia, ale kiedy już ruszy budowa, to ta stacja kolejowa będzie składała się z modułowego systemu strukturalnego, co oznacza, że ​​można ją budować określonymi etapami, aby złagodzić wszelkie opóźnienia i problemy. Będzie również cechować się pewnym stopniem skomplikowania, ponieważ jest przeznaczona do certyfikacji BREEAM (standard zielonego budynku).

ŹRÓDŁO: New Atlas