WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jest postęp w badaniach nad baterią litowo-tlenową

Chińczycy poinformowali właśnie o ważnym przełomie w pracach nad baterią litowo-tlenową. Taki akumulator może odmienić elektronikę, ale jest także bardzo ciężki do opracowania.

Akumulator litowo-tlenowy to taki, w których ogniwo elektrochemiczne wykorzystuje utlenianie litu na anodzie i redukcję tlenu na katodzie w celu wywołania przepływu prądu. Naukowcy z University of Waterloo zbliżają się do stworzenia w pełni działającej baterii, która będzie miała prawie 100% wydajności kulombowskiej (wydajność z jaką elektrony są przenoszone w układzie). W nowym badaniu pokazują oni, że czteroelektronowa konwersja baterii litowo-tlenowej jest wysoce odwracalna. Są oni pierwsi, którym się to udało, dzięki czemu pojemność tych baterii może dwukrotnie wzrosnąć. Także te badania otwierają drogę do stworzenia baterii, które będą miały niewielką wagę.

Badania zostały opublikowane w Science w artykule pod tytułem: A high-energy-density lithium-oxygen battery based on a reversible four-electron conversion to lithium oxide. Jak sami widzicie coraz bardziej zbliżamy się do w pełni działający baterii litowo-tlenowych, które rzeczywiście mogą odmienić elektronikę.

Nadchodzi papierowa bateria zasilana bakteriami

Źródło: http://www.digitaljournal.com