WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jezioro wypełnione lawą zostało znalezione na Antarktydzie

Ogromne jezioro wypełnione gorącą lawą zostało odkryte w wulkanie na odległej antarktycznej wyspie położonej na Oceanie Atlantyckim. To dopiero ósme tego typu jezioro odkryte na Ziemi.

Naukowcy odkryli ten rzadko spotykany zbiornik pełen lawy na wyspie Saunders na południowych wyspach Sandwich, około 1 610 km na północ od wschodniego krańca Morza Weddella. Analizując zdjęcia satelitarne niezamieszkanej wyspy w latach 2003–2018, badacze odkryli, że pokryty śniegiem wulkan Mount Michael, zwykle ukryty pod chmurami, zawiera jezioro lawy ukryte w jego kraterze.

Czytaj też: Erupcja lodowego wulkanu wyrzuciła ciekłą wodę na powierzchnię Plutona

Wstępne pomiary wykazują, że lawa ma temperaturę oscylującą między 980 a niemal 1300 stopni Celsjusza. Wyspa i góra wulkaniczna były bardzo trudno dostępne, a bez zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości byłoby niemal niemożliwe dowiedzieć się więcej o tej niesamowitej  formacji geologicznej, przyznali autorzy badań. I choć wydawałoby się, że jeziora bulgoczącej lawy stanowią nieodłączny element wulkanów, to jest to dopiero ósmy tego typu udokumentowany przypadek.

Mimo że wiele wulkanów wyrzuca lawę, to podczas erupcji tworzą tymczasowe jeziora roztopionej skały, które zwykle wysychają w ciągu kilku dni lub tygodni. Geolodzy początkowo byli zdziwieni, dlaczego lawa z głębi Ziemi wysycha w ok. 1500 wulkanów na Ziemi, ale pozostaje w stanie ciekłym w kilku innych miejscach miejscach. Później ustalili, że ciepło z erupcji gazów wulkanicznych, takich jak para, dwutlenek siarki i dwutlenek węgla, może utrzymywać niektóre jeziora lawy w wystarczająco wysokiej temperaturze, aby utrzymać ją w stanie stopionym.

[Źródło: livescience.com; grafika: British Antarctic Survey]

Czytaj też: Chmura pyłu wystrzelona przez ten wulkan jest widoczna z orbity