Reklama
aplikuj.pl

Joga na gorąco może nie mieć żadnych korzyści zdrowotnych

Joga na gorąco, ćwiczenie Joga na gorąco, zalety Joga na gorąco, zysk Joga na gorąco, nauka Joga na gorąco

Coraz więcej osób zaczyna praktykować jogę na gorąco. Najnowsze badania pokazują jednak, że taki sposób uprawiania jogi praktycznie nie ma żadnych korzyści w porównaniu do tego w normalnej temperaturze.

Naukowcy zbadali 33 osoby w średnim wieku, które wcześniej przeszły 3 miesiące kursu zwykłej jogi albo jogi na gorąco. Chodzili oni na zajęcia trzy razy w tygodni. Grupa kontrolna w ogóle nie ćwiczyła jogi.

Czytaj też: Poznaliśmy szybkość transmisji ludzkiej mowy

Badacze wykazali, że obie grupy jogi wykazały poprawę naczyń krwionośnych. Ich tętnice mają lepszą odpowiedź na wysiłek – wiąże się to z mniejszą podatnością na choroby serca. Jednakże pomiędzy samymi grupami jogi nie było żadnej różnicy.

Joga na gorąco ma jednak jedną zaletę. W tej grupie naukowcy zauważyli niewielkie średnie zmniejszenie zawartości tłuszczu w ciele. Spadek tkanki tłuszczowej był statystycznie znaczący, ale wynosił on zaledwie jeden punkt procentowy. Może on więc nie mieć żadnego wpływu na zdrowie osób uprawiających jogę na gorąco. Wszelkie pozostałe wskaźniki zdrowotne były takie same jak w grupie ćwiczących tradycyjną jogę.

Czytaj też: Erupcja wulkanu miała korzystny wpływ na ocean

Źródło: Newscientist