Reklama
aplikuj.pl

Rekordowo niski przelot sondy Juno nad księżycem Jowisza. Oto efekt

Jowisz

NASA opublikowała zdjęcie Europy, czyli księżyca Jowisza, w wysokiej rozdzielczości. Fotografię wykonano w trakcie misji sondy kosmicznej Juno. Prezentuje ona szczegółowy widok zagadkowego obszaru mocno popękanej lodowej skorupy księżyca. Europa zdaniem astronomów potencjalnie nadaje się do zamieszkania.

Podczas bliskiego przelotu nad Europą w dniu 29 września 2022 sonda Juno zbliżyła się do powierzchni księżyca na odległość zaledwie 412 km. To czyni ją pierwszym statkiem kosmicznym, który zbliżył się tak blisko od czasów sondy kosmicznej Galileo, która dokonała tego w 2000 roku.

fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI

Zdjęcie powierzchni Europy obejmuje obszar o wymiarach 150 x 200 kilometrów. W prawym górnym rogu obrazu znajdują się ciemne plamy, które prawdopodobnie są powiązane z czymś, co wydostaje się z dołu na powierzchnię. Białe kropki na zdjęciu są symptomem wysokoenergetycznych cząstek ze środowiska promieniowania wokół Księżyca.

W pojedynczym pikselu zdjęcia mieści się obszar o wymiarach 256 x 340 metrów. Sonda Juno zbierała dane podczas przelotu nad Europą oraz biegunami Jowisza

Kamera Stellar Reference Unit (SRU) została zaprojektowana do pracy w warunkach słabego oświetlenia. Zdjęcie zostało zrobione, gdy sonda pędziła z prędkością około 24 km/s nad częścią powierzchni, która była słabo oświetlona przez światło słoneczne odbijające się od wierzchołków chmur Jowisza.

Czytaj też: Juno szuka szumu generowanego przez księżyc Jowisza. Sonda wsłuchuje się w emisje radiowe

Europa jest szóstym co do wielkości księżycem Układu Słonecznego o średnicy równikowej równej 90% księżyca Ziemi. Naukowcy są przekonani, że pod jego grubą na kilometry lodową skorupą kryje się słony ocean, co stwarza potencjalne warunki do podtrzymania życia. Na początku lat 30. XXI wieku na Europę przybędzie statek kosmiczny NASA, Europa Clipper.