Reklama
aplikuj.pl

Archeolodzy znaleźli kamień z okresu Piktów. Zawiera abstrakcyjne symbole

Archeolodzy działający na terenie Szkocji znaleźli piktyjski kamień znajdujący się w pobliżu jednego z najbardziej znaczących rzeźbionych zabytków kamiennych odkrytych w tym kraju.

Badaniami zajęli się przedstawiciele Uniwersytetu w Aberdeen, którzy znaleźli mający około 1,7 metra długości kamień. Stało się to w czasie analiz geofizycznych ukierunkowanych na zebranie informacji dotyczących piktyjskiego krajobrazu wioski Aberlemno.

Czytaj też: Filary tworzące Stonehenge mogą być naprawdę stare. Naukowcy przebadali “zaginione” próbki

Obszar ten słynie z piktyjskiego dziedzictwa, między innymi w postaci kamieni pokrytych rzeźbieniami. Jeden z nich ukazuje bitwę pod Nechtansmere, która miała kluczowe znaczenie dla powstania dzisiejszej Szkocji. Chcąc lepiej poznać ten okres, archeolodzy prowadzili badania terenowe w celu obrazowania ukrytych pod ziemią obiektów. Natrafili wtedy na potencjalne dowody związane z istnieniem pozostałości osady.

Kamień z piktyjskimi rzeźbieniami pochodzi z V-VI wieku

Wykopaliska w tym obszarze doprowadziły do odnalezienia wyrzeźbionego kamienia z piktyjskim symbolem. Zdaniem badacze pochodzi on z V-VI wieku i jest jednym z około 200 takich zabytków. Do ich odkrywania dochodzi często z udziałem rolników pracujących w polach oraz za sprawą budowy dróg. W tym przypadku archeolodzy po raz kolejny natrafili na dowody ukazujące abstrakcyjne piktyjskie symbole, między innymi grzebień, lustro czy półksiężyc.

Czytaj też: Epoka lodowcowa i jej niezwykłe pozostałości. Archeolodzy natrafili na szczątki sprzed 60 000 lat

Odkrycie tego nowego symbolu piktyjskiego i dowodów na to, że miejsce to było zamieszkiwane przez tak długi okres pozwoli na nowo spojrzeć na ten ważny czas w historii Szkocji, a także pomoże nam lepiej zrozumieć, jak i dlaczego ten obszar stał się kluczowym krajobrazem Piktów, a następnie integralną częścią królestwa Alby i Szkocji

wyjaśniają autorzy badań