WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kamienne ryciny słynnego faraona znalezione w starożytnej świątyni

Na terenie świątyni położonej w południowym Egipcie archeolodzy znaleźli ryciny wykonane w kamieniu. Znalezisko może się przyczynić do odkrycia nowych informacji na temat faraona – Setiego I. Legendarny władca rozpoczął serię kampanii wojennych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Został faraonem najprawdopodobniej w 1289 lub 1288 roku p.n.e. 

Napisy zawierają zarówno rysunki jak i hieroglify, a jedna z inskrypcji nawiązuje do postaci elitarnego generała w armii Tutanchamona. Zostały odnalezione na terenie Kom Ombo, a jedna z nich była poświęcona Sobkowi i Horusowi. Potwierdza to, że istniał podwójny kult obu tych bogów.

Jedna z większych części napisu jest poświęcona Setiemu I. Zawiera także rysunek ukazujący faraona w pozie sugerującej, iż składa on hołd wspomnianym bogom – Sobkowi oraz Horusowi. Nie wiadomo dokładnie, co oznacza podpis pod wizerunkiem, ale możemy się domyślać, że to dekret wydany przez władcę związany z poświęceniem świątyni tym bogom.

Badacze mają też nadzieję na odkrycie napisów poświęconych kwestiom militarnym w królewskiej rodzinie. Seti pochodził z rodu pełnego generałów wojskowych, a po tym jak został faraonem zajął się podbojem m.in. Libii, Syrii oraz Nubii. Inna inskrypcja zawiera wzmiankę o Horemhebie, Był to najwyższy generał w armii Tutanchamona, dlatego nie wiadomo, dlaczego owa postać została powiązana z Setim I.

[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Antiquities Ministry]