Reklama
aplikuj.pl

Oszuści kuszą bonami do Ikea, ale to tylko kolejna próba kradzieży danych

Cyberprzestępcy rozsyłają maile, w których kuszą możliwością otrzymania bonu na zakupy w Ikea wartego 2000zł. To jednak tylko kolejna próba kradzieży naszych danych.

Ikea nie rozdaje bonów na zakupy, więc uważajcie!

W sieci pojawiła się nowa kampania spamowa. Tym razem oszuści podszywają się pod sieć Ikea wykorzystując identyfikację graficzną i markę, by mamić polaków wizją wartościowego bonu zakupowego. Wykorzystują do tego prosty i wydawałoby się, że powszechnie znany mechanizm scamu. W tytule zwykle widzimy chwytliwy i zachęcający do kliknięcia tekst typu „Zostałeś wybrany”, „Wygrałeś”, „Potwierdź odbiór nagrody”. Od razu więc zostajemy postawieni na pozycji osoby, która wygrała. Po przyjrzeniu się widzimy, że choć w adresie mailowym jest Ikea, to serwer pocztowy zwykle pochodzi z różnych innych krajów.

Czytaj też: Netflix zaoferuje nam opcję losowego odtwarzania
Czytaj też: OLX wprowadza zmiany w limitach bezpłatnych ogłoszeń i reklamacjach
Czytaj też: Uważajcie, te rozszerzenia do Google Chrome zawierają złośliwe oprogramowanie

Kiedy skusimy się na odebranie nagrody zostaniemy przekierowani na stronę, na której musimy odpowiedzieć na kilka pytań, a potem podać nasze dane osobowe. Jeśli zaś wyrazimy zgodę na przekazanie danych osobowych, wylądują one u wielu zagranicznych podmiotów, które będą w przyszłości służyć kolejnym kampaniom spamowym, albo nawet poważniejszym kradzieżom tożsamości. Oszuści w ten sposób właśnie zarabiają na naszej naiwności.

Najlepiej więc nie otwierać takich maili, a przede wszystkim nie klikać w podawane w nich linki. Raz może to być tylko kampania spamowa, ale w innym przypadku możemy pobrać na nasze urządzenie złośliwe oprogramowanie, a w konsekwencji stracić dane.