WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Oszuści kuszą bonami do Ikea, ale to tylko kolejna próba kradzieży danych

Oszuści kuszą bonami do Ikea, ale to tylko kolejna próba kradzieży danych

Cyberprzestępcy rozsyłają maile, w których kuszą możliwością otrzymania bonu na zakupy w Ikea wartego 2000zł. To jednak tylko kolejna próba kradzieży naszych danych.

Ikea nie rozdaje bonów na zakupy, więc uważajcie!

W sieci pojawiła się nowa kampania spamowa. Tym razem oszuści podszywają się pod sieć Ikea wykorzystując identyfikację graficzną i markę, by mamić polaków wizją wartościowego bonu zakupowego. Wykorzystują do tego prosty i wydawałoby się, że powszechnie znany mechanizm scamu. W tytule zwykle widzimy chwytliwy i zachęcający do kliknięcia tekst typu „Zostałeś wybrany”, „Wygrałeś”, „Potwierdź odbiór nagrody”. Od razu więc zostajemy postawieni na pozycji osoby, która wygrała. Po przyjrzeniu się widzimy, że choć w adresie mailowym jest Ikea, to serwer pocztowy zwykle pochodzi z różnych innych krajów.

Czytaj też: Netflix zaoferuje nam opcję losowego odtwarzania
Czytaj też: OLX wprowadza zmiany w limitach bezpłatnych ogłoszeń i reklamacjach
Czytaj też: Uważajcie, te rozszerzenia do Google Chrome zawierają złośliwe oprogramowanie

Kiedy skusimy się na odebranie nagrody zostaniemy przekierowani na stronę, na której musimy odpowiedzieć na kilka pytań, a potem podać nasze dane osobowe. Jeśli zaś wyrazimy zgodę na przekazanie danych osobowych, wylądują one u wielu zagranicznych podmiotów, które będą w przyszłości służyć kolejnym kampaniom spamowym, albo nawet poważniejszym kradzieżom tożsamości. Oszuści w ten sposób właśnie zarabiają na naszej naiwności.

Najlepiej więc nie otwierać takich maili, a przede wszystkim nie klikać w podawane w nich linki. Raz może to być tylko kampania spamowa, ale w innym przypadku możemy pobrać na nasze urządzenie złośliwe oprogramowanie, a w konsekwencji stracić dane.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News