Reklama
aplikuj.pl

Kanadyjskie ptaki mają nowy hit. Posłuchajcie ich śpiewu

Ptaki rzadko zmieniają sposób, w jaki ćwierkają, a kiedy już ma to miejsce, zazwyczaj ogranicza się do lokalnego środowiska, tworząc swego rodzaju dialekty. Z badań opublikowanych na łamach Current Biology wynika, iż pojawił się wyjątek od tej reguły.

Pasówki białogardłe, zamieszkujące przede wszystkim kontynent północnoamerykański, od jakiegoś czasu śpiewają w niespotykany wcześniej sposób. Ich śpiew rozprzestrzenia się niczym internetowy viral i objął już sporą część Kanady. Jeden z internautów nagrał nawet próbkę możliwości wokalnych tych zwierząt. Możecie sprawdzić je za sprawą poniższego wideo.

Szczególnie interesujący jest fakt, że nowa „piosenka” zdaje się zastępować wcześniej używaną melodię, której początki sięgają lat sześćdziesiątych. Naukowcy przypuszczali, iż najnowsza melodia powstała między 2000 a 2019 rokiem – obecnie można ją spotkać na obszarze o długości niemal trzech tysięcy kilometrów.

Czytaj też: Jak przebiega ewolucja mózgów ptaków?

Z pomocą lokalnych mieszkańców, autorzy badania byli w stanie sprecyzować miejsce i czas pojawienia się melodii. Ich zdaniem, doszło do tego w 2014 roku na zachód od Gór Skalistych. W okresie zimy młode samce pasówek białogardłych mieszają się z innymi przedstawicielami tego gatunku z różnych części kraju. Właśnie w ten sposób rozprzestrzenia się opisywana ptasia piosenka. Badacze przypuszczają, że nowa melodia może być skuteczniejsza w kontekście wabienia samic, choć nie ma na to jeszcze dowodów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News