WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kapsułka pozwoli na stworzenie diety idealnie dopasowanej do ciała

Gromadzenie się gazów jelitowych to nie tylko problem związany z etykietą, może to oznaczać także zespół jelita drażliwego. Naukowcy wyszli na przeciw tej dolegliwości i stworzyli czujnik upakowany w małej kapsułce, który jest w stanie zmierzyć stężenie gazów jelitowych. Co więcej dane mogą być przekazywane bezpośrednio na smartfona i mogą one przysłużyć się dla dietetyki.

Istnieją metody nieinwazyjnego pomiaru gazów (na przykład poprzez oddech pacjenta), ale żadna z tych metod nie jest tak dokładna jak bezpośredni pomiar w ciele człowieka. Może tego dokonać jedynie kapsułka stworzona przez naukowców z Uniwersytetów RMIT i Monash. Przetestowali oni swój produkt na zwierzętach i są przekonani, że z powodzeniem można go wykorzystać w diagnozie człowieka. Połknięcie takiej kapsułki pozwala na uzyskanie informacji o tym jakie mikroorganizmy wewnątrz nas przyczyniają się do choroby oraz jak jest przetwarzane pożywienie. Taka diagnostyka pozwoli na stworzenie idealnie spersonalizowanej diety, która będzie zgodna z potrzebami naszego organizmu.

Kapsułka oczywiście nie będzie znajdowała się w organizmie przez całe życie, opuści go ona w normalnym procesie wydalania. Jednakże już tak krótki okres pozwoli na diagnozę oraz lepsze dostosowanie diety do naszego organizmu.