Reklama

Karta graficzna Intel Arc o mocy 450 watów? Firma pokazała przypadkowo prototyp

Karta graficzna Intel Arc o mocy 450 watów,Karta graficzna Intel Arc, Intel Arc, prototyp Intel Arc

Podczas wywiadu przeprowadzonego przez HotHardware z Tomem Petersonem z Intela w kadrze pojawiła się na moment ciekawa karta graficzna Intel Arc, która jest najpewniej modelem o mocy 450 watów. Jest to jednak o tyle dziwne, że świat kart otrzymał już nowoczesne złącze zasilania ATX 3.0, mogące dostarczyć do 600 watów mocy, a tu proszę – prototyp karty posiada trzy standardowe 8-pinowe złącza zasilania.

Czy właśnie karta graficzna Intel Arc o mocy 450 watów pokazała się w obiektywie?

Zgodnie ze specyfikacją Intel ATX 3.0, nowe złącze zasilania 12VHPWR dotyczy tylko procesorów graficznych o mocy powyżej 300 watów, aby uwolnić je od paskudnie wyglądającego zestawu trzech złączy zasilania PCIe. Dlatego też można przypuszczać, że widoczna w pewnym momencie na ekranie karta ma znacznie niższy pobór, a dodatek 3-ciego złącza podbija możliwość dostarczanej mocy z 300 do 450 watów specjalnie do testów.

Czytaj też: Utylitarne nowości w Windows 11. Co nowego szykuje Microsoft?

Pewne jest, że był to prototyp desktopowej karty graficznej z interfejsem PCIe x16, który w niczym nie przypomina oficjalnych kart Intel Arc. Są więc szanse, że widzieliśmy albo naprawdę wczesny prototyp nadchodzących modeli albo coś zupełnie nowego, czego nawet się nie spodziewamy pokroju karty nowej już generacji (Battlmage), która rzeczywiście powinna podbić poziom TDP ponad 300 watów. Obecność standardowych złączy zamiast nowych może być też spowodowany po prostu okazalszą kompatybilnością.