Jeśli miałbym wskazać jeden z największych dotychczasowych sekretów, jakim były owiane karty Navi, to byłaby to właśnie kwestia mikroarchitektury. Raz dowiadywaliśmy się, że będzie to kolejny wariant GCN, aby nieco później docierały do nas plotki o tym, że AMD wytoczy znacznie większe działa, porzucając coś, co ma na karku już 8 lat.

Dziś dostaliśmy jednak potwierdzenie, że AMD Navi będą ostatnim podrygiem artefaktu, jakim jest GCN, a na nową mikroarchitekturę, która zerwie z ograniczeniami tej obecnej, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Tym razem mamy co do tego pewność, ponieważ serwis Phoronix doszukał się nawiązań do Navi w kodzie, który nie pozostawia złudzeń:

  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010

Dla kontekstu warto wspomnieć o tym, że podobne wpisy, ale z częścią GFX900 należą do kart Vega. Obecnie GCN cierpi na dwie główne wady – ograniczenia po stronie ilości procesorów strumieniowych (SP) do maksymalnie 4096 oraz problemy z wykorzystaniem układów pamięci. To zresztą wymusiło na AMD stosowanie znacznie droższych układów HBM, aby karty Radeon RX Vega, czy Radeon VII miały w ogóle jakiś sensowny skok wydajności nad Radeonami RX 500.

Gwoli wyjaśnienia, warto też wyjaśnić że karty Radeon Navi będą bazować na architekturze Navi, ale ta jest tak naprawdę iteracją/ulepszeniem mikroarchitektury GCN, na której bazowano karty Vega oraz Polaris.

Czytaj też: Wyciekło pierwsze domniemane zdjęcie laminatu karty AMD Navi

Źródło: Wccftech

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!