Reklama

Nowy nabytek w Armii USA? KF41 Lynx może zastąpić stary wóz piechoty

KF41 Lynx zastępstwo M2 Bradley

Armia USA chce zastąpić tysiące pojazdów bojowych M2 Bradley nowszą konstrukcją, która będzie lepsza pod każdym względem. Dokonać tego może za pomocą KF41 Lynx.

KF41 Lynx nowym bojowym wozem piechoty?

Niemiecki wykonawca w dziedzinie obronności – Rheinmetall – połączył siły z amerykańskim dostawcą sprzętu obronnego Raytheon, aby zaoferować armii amerykańskiej bojowy wóz piechoty KF41 Lynx. Ten może zastąpić tysiące M2 Bradley użytych po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku, które muszą wreszcie zniknąć pomimo szeregu ulepszeń na przestrzeni lat.

Czytaj też: Japonia zwodowała Taigei. To okręt podwodny wyłącznie z akumulatorami litowo-jonowymi
Czytaj też: To koniec dla śmigłowców szturmowych Bell AH-1W „Super Cobra”
Czytaj też: Pancerniki wrócą do łask? Nowe działo o zasięgu 1850 km może do tego doprowadzić

M2 Bradley z załogą

Niemiecki kontrahent zbrojeniowy Rheinmetall, który opracował działo M256 na czołgu M1A2 Abrams, dołącza tym samym do programu Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV), których owoce są kluczowe, aby w razie wojny stawiać czoło Rosji. Wyłonione z programu OMFV cacko będzie bowiem pojazdem opancerzonym tak ciężko, że armia będzie zmuszona przemieszczać go okrętami.

Ich pomysłem na ten pojazd jest KF41 Lynx, a więc gąsienicowe cacko z trzyosobową załogą i możliwością przewozu ośmiu żołnierzy. Lynx jest uzbrojony w wieżyczkę Lancera 2.0 z działem automatycznym 35 mm, ale to można wymienić na coś lepszego (via Popular Mechanics).

Czytaj teżBoeing stworzy naddźwiękowy pocisk SPEAR dla marynarki USA
Czytaj też: Przed tym mamy drżeć. Korea Północna ujawniła nową broń jądrową
Czytaj też: Chiński bombowiec latał z olbrzymim hipersonicznym pociskiem DF-17

KF41 waży 44 tony, czyli znacznie więcej niż 30-tonowy Bradley i choć jest większy, to jest też bardziej zwrotny ze swoim stosunkiem mocy do masy 26 do 1, a nie 21 do 1, jak to jest w przypadku Bradleya.

Nowa próba wyłonienia godnego zastępstwa dla M2 Bradley w ramach programu OMFV zakończyła się już kilka razy fiaskiem, a nowe podejście do tematu nastąpi albo w 2021, albo 2022 roku. Wtedy dowiemy się, czy Armia USA uzna KF41 Lynx za godny twór.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News