Reklama
aplikuj.pl

Pancerniki wrócą do łask? Nowe działo o zasięgu 1850 km może do tego doprowadzić

powrót pancerników działo SLRC USA

Armia USA ciągle pracuje nad działem SLRC, czyli Strategic Long Range Cannon, które może strzelać w cele oddalone nawet o 1850 kilometrów. To właśnie działo może doprowadzić do powrotu pancerników.

SLRC, czyli nowe działo Armii USA

W wolnym tłumaczeniu, to Strategiczne Działo Dalekiego Zasięgu zostało zaprojektowane do transportu ciężarówką z ośmioosobową załogą, aby ostrzeliwać pozycje wroga przez oceany, granice państw, a nawet kontynenty. To umożliwia bowiem niebywały zasię 1850 kilometrów.

Czytaj też: Ciężarówka do przewożenia broni jądrowej przeszła crash-testy
Czytaj też: Nowy myśliwiec USA w ogniu kolejnych spekulacji
Czytaj też: Dlaczego firma SpaceX Elona Muska rozpoczęła współpracę z Pentagonem?

Jednak SLRC może znaleźć się na pokładzie nie tylko ciężarówek, ale też potężnych pancerników, które „zginęły” śmiercią naturalną w ubiegłym wieku. Jest więc szansa na ich powrót (via Popular Mechanics).

Te działa mierzą (wedle spekulacji) około 21,33 metra długości, a ich pociski będą posiadały silniki ramjet, dzięki którym rozpędzą się do prędkości nawet Mach 6 (2058 m/s). W pociskach nie zabraknie też zapewne nawigacji GPS w myśl trafiania w cele.

Obecnie SLRC jest poddawane analizom z planem testu prototypu w 2023 roku, ale już teraz wokół tego działa pojawiają się problemy w myśl jego rozmieszczania. To wymagałoby bowiem pozwolenia od państw, zaangażowania lotnisk i transportowców, co finalnie sprawi, że postawienie działa na okrętach nabiera znacznie większego sensu.

Czytaj też: Obejrzyjcie siłę eksplozji największego niewybuchu z czasów II wojny światowej w Polsce
Czytaj też: Armia USA zwraca coraz większą uwagę na wyposażenie kobiet na froncie
Czytaj też: Przed tym mamy drżeć. Korea Północna ujawniła nową broń jądrową

Tak też w świetle reflektorów mogą pojawić się ponownie pancerniki, które zostały zapomniane już podczas II wojny światowej przez ogromne zagrożenie ze strony lotnictwa. Zastąpiły je lotniskowce tylko ze względu na ograniczony zasięg broni, ale teraz z SLRC o zasięgu 1850 kilometrów? Dzięki niemu pancerniki z rozmieszczonymi na górnym pokładzie działami mogą wrócić do łask.