Reklama
aplikuj.pl

Kiedy powstały kontynenty na Ziemi? Naukowcy pomylili się o 500 milionów lat

geologia

Na spotkaniu Europejskiej Unii Nauk Geologicznych stwierdzono, że skorupa ziemska kontynentalna mogła powstać nawet 500 milionów lat wcześniej, niż zakładali dotychczas naukowcy.

Desiree Roerdink z Uniwersytetu w Bergen oraz jej współpracownicy przeanalizowali 30 próbek skał pobranych z sześciu różnych obszarów na terenie Australii, Republiki Południowej Afryki i Indiach. Zebrane materiały zawierały baryt, który może powstawać w otworach hydrotermalnych, czyli szczelinach występujących w dnie oceanu, gdzie rozgrzane do wysokich temperatur i bogate w minerały wody doświadczają reakcji chemicznych z wodą morską.

Czytaj też: Ogromny superkontynent na Ziemi. Wiemy, kiedy powstanie

Wbrew pozorom ustalenie przybliżonego momentu, w którym doszło do narodzin kontynentów na naszej planecie jest niezwykle ważne. Chodzi o lepsze zrozumienie tego, jakie warunki panowały na Ziemi, gdy pojawiły się pierwsze formy życia. Zespół badawczy wykorzystał w tym celu proporcje izotopów strontu występujące w osadach. W ten sposób naukowcy byli w stanie wywnioskować, kiedy skały kontynentalne zaczęły się formować. Stwierdzili, że proces wietrzenia rozpoczął się około 3,7 mld lat temu.

Kontynenty na Ziemi mogły powstać nawet 500 milionów lat temu wcześniej niż sądzono

Obecnie skorupa oceaniczna jest oparta na grzbietach śródoceanicznych, gdzie rozchodzą się płyty tektoniczne. Z kolei skorupa kontynentalna jest znacznie starsza, a do jej powstania doprowadziła aktywność wulkaniczna będącą następstwem zderzeń płyt. Prowadziło to do emitowania gęstszych materiałów ponad poziom morza.

Czytaj też: Zobaczcie pierwszą w historii geologiczną mapę Księżyca

Ziemia uformowała się ok. 4,5 miliarda lat temu i była ówcześnie iście piekielnym miejscem. Powierzchnia naszej planety była wtedy pokryta roztopionymi, rozgrzanymi do czerwoności skałami. W pewnym momencie doszło jednak do ochłodzenia zewnętrznych warstw Ziemi do tego stopnia, że zaczęła powstawać skorupa pokryta sporych rozmiarów oceanem. Znalezione dowody sugerują, iż mikroby pojawiły się na naszej planecie co najmniej 3,5 mld lat temu, choć mogło to nastąpić wcześniej.