Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, kiedy powstały planety Drogi Mlecznej, które mogą zawierać życie

Skaliste planety, które powstały na początku istnienia naszej galaktyki, mają większe szanse na podtrzymanie życia niż obiekty, które zrodziły się później.

Wynika to z faktu, że wcześniej powstające planety są bardziej podatne na działanie ruchów tektonicznych, powstanie pola magnetycznego i innych cech sprzyjających rozwojowi i trwałości życia, jakie znamy.

Wykorzystując symulacje oparte na danych, które naukowcy posiadają nt. niektórych egzoplanet, autorzy badania odkryli, że obiekty tworzące się stosunkowo wcześnie w historii istnienia danej galaktyki są bardziej podatne na rozwój płyt tektonicznych. To właśnie one działają niczym swego rodzaju wbudowany termostat utrzymujący powierzchnię w odpowiedniej temperaturze.

Czytaj też: Loty międzygwiezdne a języki. Jak zmieni się nasza mowa?

Wyniki badań, zaprezentowane na konferencji Goldschmidt Virtual 2020 sugerują, iż nieodpowiednia temperatura może prowadzić do utraty pola magnetycznego, które wydaje się kluczowe w zapewnieniu dogodnych dla życia warunków. Dlaczego okres, w którym powstała planeta jest tak ważny? Na jej chemię wpływa bowiem zmieniający się skład galaktyk. Tym samym np. eksplozje supernowych prowadziły do rozmieszczania cięższych pierwiastków w Drodze Mlecznej, podczas gdy powstające planety i gwiazdy często zużywały te lżejsze składniki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News